Microsoft chystá pre Windows 10 veľkú májovú aktualizáciu, ktorá vylepší jeden z príznačných kameňov úrazu. Budú ním aktualizácie, ktoré po novom povolia vyššiu kontrolu používateľom.

Viceprezident Microsoftu Mike Fortin zdieľal na blogu spoločnosti nový pokrok operačného systému Windows 10. Ten bude spojený s očakávanou májovou aktualizáciou a konkrétne s vylepšením aktualizácií. Ako v blogu spomína, mnoho spätných väzieb sa týkalo hlavne rušivých elementov a nestability systémov spojených s aktualizáciami. Gigant sa preto rozhodol pre nápravu a prinesie hneď niekoľko noviniek.

Používateľ bude mať vyššiu kontrolu nad aktualizáciami

Hlavným mottom vylepšenia budúcich aktualizácii bude získanie vyššej kontroly nad celým procesom samotným používateľom. Doteraz bola inštalácia aktualizácií vo Windows 10 automaticky spustená na zariadeniach, na ktorých údaje poskytli istotu, že aktualizácia prebehne bez problémov. Po novom však bude na základe údajov aktualizácia iniciovaná a bude z väčšej časti na používateľovi, kedy a ako ju nainštaluje.

Používateľ tak bude mať možnosť odložiť aktualizáciu až na 35 dní. Ak však uplynie doba aktuálnosti systému, odložené alebo najnovšie aktualizácie sa napriek všetkému aj tak nainštalujú. Microsoft tento krok argumentuje tým, že je nevyhnutné udržiavať aktualizáciami bezpečný systém a zdravý ekosystém. Aby všetko prebehlo bez problémov, spoločnosť predĺži čas aktualizácie v takzvanej fáze „Release Preview“, ktoré sú dostupné pre používateľov v programe Windows Insider.

Týmto krokom sa predĺži čas aktualizácie v testovacej fáze pre zachytenie čo najvyššieho počtu spätných väzieb. V rámci tohto času bude Microsoft taktiež úzko spolupracovať s partnermi a výrobcami na odladení chýb. Gigant už aktuálne investoval do technológií strojového učenia, aby dokázal z veľkého množstva spätných väzieb odhaliť najväčšie problémy. Na základe toho bude následne schopný určiť, ktoré zariadenia budú mať bezproblémový priebeh aktualizácií.

Vyššia kontrola voči nechceným aktualizáciám

Medzi novinkami bude aj funkcia, ktorá sprehľadní samotné inštalovanie aktualizácií a poskytne vyššiu kontrolu nad aktualizovaním funkcií a tiež mesačnými aktualizáciami bez zabezpečenia. Funkcia sa nazýva „Prevziať a nainštalovať teraz“ a poskytne možnosť kontroly nad tým, aká aktualizácia bude nainštalovaná a zabráni inštalácií tých nežiadúcich.

Okrem predĺženej doby odloženia na 35 dní, rozšírená bude aj funkcia takzvaného „času aktívneho používania“. Táto funkcia umožní inštalovať aktualizácia v čase, kedy sa zariadenie nepoužíva. Novinkou bude zavedenie algoritmov pre zistenie vzorov používania zariadenia, za pomoci ktorých sa automaticky vyberie vhodný čas pre aktualizáciu.

Nový informačný panel poskytne mnoho užitočných informácií

Pre zlepšenie komunikácie so zákazníkmi ďalej Microsoft uvedie do činnosti nový informačný panel o vydávaní aktualizácií. Ten umožní používateľom získať informácie o aktuálnom stave aktualizácií a známych problémoch (otvorených a vyriešených) v reálnom čase v rámci funkcií a mesačných aktualizácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom