Windows 10 S je odľahčená verzia klasického Windowsu 10, ktorý je určený predovšetkým pre študentov. Rovnako to má byť akýsi konkurent pre Chrome OS. Windows 10 S má však jeden drobný háčik.

Tým drobným háčikom je možnosť inštalovať iba tie aplikácie, ktoré sú dostupné v Microsoft Store. Hovoríš si, že to nie je až taký problém? Ten však nastáva v momente, keď si budeš chcieť z Microsoft Store nainštalovať svoj obľúbený webový prehliadač. Žiaden tam totižto nenájdeš. Za všetko môže politika Microsoftu. Ten totižto uvádza, že webový prehliadač, ktorý chce byť dostupný v obchode, musí používať HTML engine a JavaScripty poskytované samotným Microsoftom.

V praxi to znamená, že spoločnosti ako Mozilla alebo Google by museli vytvoriť špeciálnu verziu prehliadača, ktorá by vyhovovala daným podmienkam a až vtedy by vznikla šanca, že ich prehliadač bude dostupný v obchode. Aj to však nemusí byť stopercentne isté.

Tento zdanlivo neneriešiteľný problém sa ale dá vyriešiť naozaj ľahko, a to jednoduchou aktualizáciou Windowsu 10 S na Windows 10 Pro. Ak teda budeš mať zariadenie práve s predinštalovaným Windowsom 10 S, budeš si musieť zvyknúť na prehliadač Microsoft Edge, alebo jednoducho vymeniť, respektíve aktualizovať systém.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Novinky