Windows 10 S je odľahčená verzia klasického Windowsu 10, ktorý je určený predovšetkým pre študentov. Rovnako to má byť akýsi konkurent pre Chrome OS. Windows 10 S má však jeden drobný háčik.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Tým drobným háčikom je možnosť inštalovať iba tie aplikácie, ktoré sú dostupné v Microsoft Store. Hovoríš si, že to nie je až taký problém? Ten však nastáva v momente, keď si budeš chcieť z Microsoft Store nainštalovať svoj obľúbený webový prehliadač. Žiaden tam totižto nenájdeš. Za všetko môže politika Microsoftu. Ten totižto uvádza, že webový prehliadač, ktorý chce byť dostupný v obchode, musí používať HTML engine a JavaScripty poskytované samotným Microsoftom.

V praxi to znamená, že spoločnosti ako Mozilla alebo Google by museli vytvoriť špeciálnu verziu prehliadača, ktorá by vyhovovala daným podmienkam a až vtedy by vznikla šanca, že ich prehliadač bude dostupný v obchode. Aj to však nemusí byť stopercentne isté.

Tento zdanlivo neneriešiteľný problém sa ale dá vyriešiť naozaj ľahko, a to jednoduchou aktualizáciou Windowsu 10 S na Windows 10 Pro. Ak teda budeš mať zariadenie práve s predinštalovaným Windowsom 10 S, budeš si musieť zvyknúť na prehliadač Microsoft Edge, alebo jednoducho vymeniť, respektíve aktualizovať systém.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
6%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
78%
Neznášam to
17%
O autorovi
Mário Šimovič
Som mladý chalan, predovšetkým sa venujem aplikovanej informatike a programovaniu, ale taktiež sa zaujímam o technické novinky zo sveta a hudbu. Takisto rád skúšam nové zariadenia a značky z čínskeho trhu.
 • dsfsdf

  akoze sorrry, ale toto vsetci vedia uz vyse pol roka preco o tom pisete teraz??? a to „lahke riesenie“ instalaciou windows 10 pro je lahke len dovtedy, kym clovek nemusi zaplatit za plnu licenciu w10 ktora je inak zadarmo (win 10 s)

 • xxx

  nech ma neserú

 • stanley38

  a tymto a pod krokmi sa budu len viac a viac podporovat piratske verzie win 10 pro vo velkom.. mrkvosoft gratulujem!

 • =_=

  Reálne to nenainstaluejm žiaden .exe súbor? Tak načo mi je potom počítač veď to je to isté ako silnejší Android telefón. Akože watafaka Microsoft