Microsoft už pomaly dokončuje práce na novej verzii systému Windows 10, ktorá by mala vyjsť koncom toho mesiaca a prinesie množstvo rôznych noviniek. Vývojári v tomto update pripravili najrôznejšie drobné, ale aj zásadné vylepšenia.

Medzi všetkými vylepšeniami sa bude nachádzať aj zaujímavá novinka pre obmedzenie rýchlosti sťahovania aktualizácií. Microsoft poskytne možnosť nastaviť presnú maximálnu rýchlosť sťahovania aktualizácií a aplikácií na pozadí a v popredí. Zmena bude dostupná vo Windows 10 od verzie 2004. O novinkách spoločnosť informovala na svojom webe.

Nové obmedzenie rýchlosti sťahovania má pomôcť najmä používateľom s pomalším internetovým pripojením, ktorí budú môcť týmto spôsobom presne nastaviť najvyššiu rýchlosť pre sťahovaniext aktualizácií systému alebo aplikácií v Microsoft Store.

Microsoft

Doteraz bolo možné rýchlosť obmedziť percentuálnym nastavením z celkovej rýchlosti pripojenia, avšak po novom sa bude dať rýchlosť nastaviť absolútnou hodnotou v Mbit/s. Používateľ si tak bude môcť nastaviť rôzne hodnoty sťahovania pre aktualizácie systému, sťahovanie na popredí a pozadí.

Pribudne inštalácia systému z cloudu a dôjde aj na zrýchlenie starších počítačov

V prípade inštalácie samotného Windowsu však bude dostupná aj nová možnosť reštartovania systému priamo z cloudovej zálohy. Doteraz Microsoft v systéme Windows 10 ponúkal možnosť inštalácie aj bez toho, aby súbory vyžadovali dodatočné miesto na disku a zaberali viac pamäte.

Nenechaj si ujsť
Windows 10 má ďalší vážny problém, ktorý spomaľuje hry. Zatiaľ existuje len jedno dočasné riešenie

Používatelia si však vyžiadali aj možnosť inštalácie z cloudu, ktorá do zariadenia nainštaluje rovnakú verziu systému, ktorá bude aktuálne používaná. Stále však dôjde k odinštalovaniu všetkých ostatných aplikácií. S novou verziou Windowsu 10 po májovej aktualizácii by malo dôjsť aj k zrýchleniu počítačov so starším hardvérom, ktoré môžu miestami výkonom zaostávať.

Podľa testov portálu Windows Latest bola nová verzia rýchlejšia pri testovaní na rôznych zariadeniach. Windows bude schopný identifikovať maximálny čas využitia a ovplyvniť aj vyhľadávanie súborov. Najväčšie zmeny v rýchlosti systému by potom mali pocítiť používatelia so staršími pevnými diskmi, ale aj majitelia starších SSD diskov.

Zmien v novej verzii bude neúrekom

Microsoft si však pre májovú aktualizáciu pre Windows 10 pripravil omnoho viac noviniek, ktoré sa budú týkať aj samotného asistenta Cortana, nových virtuálnych pracovných plôch, už spomínaného vyhľadávania súborov, no pribudne napríklad aj možnosť zobrazenia teploty grafickej karty v Správcovi úloh.

Microsoft

Okrem viacerých zásadných noviniek pribudnú aj drobné úpravy, ktoré zahŕňajú napríklad zmenu v nastavení rýchlosti kurzora myši, možnosť pohybovať s oknom Cortany po ploche alebo tiež lepšie párovanie s Bluetooth zariadeniami. Pre zariadenia 2v1 si vývojári pripravili aj nové zobrazenie ako z tabletu.

Nová verzia systému bude v subsystéme Linuxu zároveň podporovať zariadenia s procesormi ARM64. Množstvo noviniek je teda skutočne veľké, no vzhľadom na doterajšiu minulosť mnohých aktualizácií ostáva len dúfať, že sa tento veľký update obíde s čo najmenším počtom chýb.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom