Bezpečnostní výskumníci objavili vo Windows 10 chybu, ktorá znepokojí používateľov Windows Hello. Ide o spoľahlivosť novodobých zabezpečovacích prvkov. 

Na smartfónoch aj počítačoch sa neustále rozširuje nový trend zabezpečenia, a tým je rozpoznávanie tváre. Avšak to ešte ani zďaleka nie je dokonalé a momentálne ho nie je problém prelomiť.

Kto je ohrozený?

Na problém s bezpečnosťou prišli bezpečnostní experti z nemeckej firmy SYSS. Týka sa pritom starších verzií Windows 10 a rôzneho hardvéru. Zraniteľný je dokonca aj Surface Pro 4 od Microsoftu. Práve na ňom firma vykonala svoj test, pričom zariadenie pohorelo na plnej čiare. Stačila vytlačená fotka tváre z infračerveného fotoaparátu a ochrana bola oklamaná.

Niektoré zariadenia sú síce voči takýmto prípadom chránené, no pokiaľ bežia na staršej verzii Windowsu, majú smolu. Výskumníci zistili, že ochrana nie je aktivovaná na vydaniach Creators Update (zo začiatku tohto roka) alebo Fall Creators Update (z tohto októbra). V bezpečí však nie sú ani všetci používatelia najnovšej verzie Windowsu, keďže niektoré zariadenia jednoducho ochranu stále nepodporujú.

Nenechaj si ujsť
Hrozby na internete sú v dnešnej dobe mimoriadne sofistikované. Poznáš tieto novodobé problémy?

Existuje ale jedno riešenie, ktoré používateľom experti odporúčajú vykonať. Pokiaľ totiž nastavili Windows Hello a na staršej verzii a prešli na novšiu, stačí iba ísť do nastavení a tvár znova naskenovať. Toto riešenie síce nikoho na 100 % neochráni, no teraz príde každý krok vhod.

Nie je to jednoduché

Trochu potešujúcou správou je, Windows Hello na tom nie je až tak zle. Ako už bolo spomenuté, na prelomenie ochrany je potrebná vytlačená fotka z infračerveného fotoaparátu, ktorý nemá k dispozícii len tak hocikto. Ešte horšie na tom je napríklad snímač tváre v Samsungu Galaxy S8, keďže ten dokážu oklamať ešte menej sofistikované obrázky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom