Google vďaka indexovaniu linkov skupinových konverzácie umožňuje hľadanie akejkoľvek WhatsApp skupiny, píše používateľ Twitteru.

Jednou z možností aplikácie WhatsApp je aj vytváranie skupinových konverzácii. Keďže sa k registrácii využíva štandardné telefónne číslo, mnohí používatelia sa domnievajú, že ide o bezpečnejšiu formu výmeny správ, ako napríklad v prípade Messengeru.

Používateľ Jordan Wildon však prišiel na bezpečnostnú dieru aplikácie WhatsApp, vďaka ktorej Google indexuje skryté skupinové konverzácie. Na toto zistenie prišiel v podstate náhodou a tvrdí, že jednoduchým zadaním ,,chat.whatsapp.com“ do vyhľadávania Google môže každý naraziť na desaťtisíce skupinových konverzácii.

Jordan tak objavil hneď niekoľko znepokojujúcich skupín, zameraných na nelegálnu a detskú pornografiu, šírenie ideologických správ alebo protivládne názory. O probléme informoval používateľ @hackrzvijay ešte v novembri, no vyzerá to tak, že aj niekoľko mesiacov po incidente túto chybu spoločnosť nevyriešila.

V novembri Facebook na hlásenie jedného používateľa reagoval, že dostupnosť URL adries pre každého bolo v spoločnosti zamýšľané vždy a je len na administrátoroch skupinových konverzácii, či chcú platnosť daných odkazov zrušiť.

Nenechaj si ujsť
Xiaomi si patentovalo unikátnu SIM kartu. Vyrieši problém mnohých ľudí s nedostatočným uložiskom

Zárodok problému je takzvané pozývanie do skupinových konverzácií na základe linku. Ten indexoval Google vo svojom vyhľadávači, takže ktokoľvek, kto na túto adresu klikne, môže byť pridaný do uzatvorenej skupiny a vidieť informácie ako napríklad telefónne čísla účastníkov danej konverzácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú