VLC prehrávač je jedným z najznámejších programov na sledovanie videí či počúvanie hudby. Samotný vývojár, ktorý stojí za zrodom tohto softvéru, však na tom finančne nie je príliš dobre. Jean-Baptiste Kempf stratil možnosť zarobiť si milióny eur, keď nechcel VLC skaziť reklamami od tých najznámejších spoločností.

V dnešných dňoch majú používatelia k dispozícii ohromné množstvo tých najrôznejších programov, ktoré zvládajú rozličné úlohy. Mnohé z nich sú dostupné na stiahnutie úplne bezplatne, no na oplátku do nich väčšina vývojárov umiestnila otravné reklamy, ktoré kazia dojem z používania. Na funkčnosť softvéru nemajú síce vplyv, no mnohokrát kazia estetickú stránku programu a rozčuľujú používateľov. Proti tomu sa rozhodol bojovať vývojár VLC prehrávača, ktorý doň odmietol integrovať miliónové reklamy, vďaka ktorým mohol nechutne zbohatnúť.

Reklamné spoločnosti odišli s dlhým nosom

VLC prehrávač je celosvetovo známym programom pre prehrávanie audio a video súborov už dlhé roky. Postupom času si vybudoval zástup vlastných fanúšikov, ktorí naň nedajú dopustiť. Popularita „vé-el-céčka“ neušla pozornosti mnohých veľký firiem, ktoré by v ňom chceli propagovať vlastný biznis. Vývojárovi tohto mediálneho prehrávača ponúkli milióny eur len za to, že to svojho VLC umiestni banner s ich reklamou. Takto známy program je totiž ideálnym nástrojom, ako sa pomocou reklám dostať do povedomia používateľov.

Nenechaj si ujsť
Už aj titulky môžu hacknúť tvoj smartfón či počítač. Stiahni si bezpečnostné záplaty známych prehrávačov

Jean-Baptiste Kempf však razantne odmietol všetky ponuky reklamných spoločností, pretože nechcel „pošpiniť“ svoje dielo otravnými a zbytočnými reklamami. Takýto spôsob propagácie sa nezhoduje s jeho morálnym presvedčením. Napriek popularite VLC prehrávača si vývojár na svoje bankové konto veľké sumy peňazí nepripísal. V období od roku 2006 do 2012 investoval do vývoja tohto programu všetok svoj čas a financie. Aj keď si medzičasom dokázal prilepšiť, stále na vylepšení svojho programu pracuje 5-6 hodín denne.

VLC sa čoskoro posunie na ešte vyšší level

Rozhodnutie odmietnuť integráciu reklám rozhodne privítajú všetci používatelia a fanúšikovia VLC prehrávača, ktorý sa stal za tie roky vo svojej kategórii ikonickým programom. Jean-Baptiste Kempf naň rozhodne nezanevrie a už teraz má v rukáve ďalšie inovácie, ktoré čoskoro vloží aj do svojho softvéru. Medzi najočakávanejšie vylepšenia patrí podpora HDR, 360° videí, 4K obsahu, ale aj virtuálnej reality.

Aby sa VLC posunulo na ešte vyšší level, plánuje jeho tvorca vytvoriť špeciálnu mediálnu knižnicu, ktorá svojim fungovaním bude pripomínať iTunes od Apple. Ciele sú to skutočne veľkolepé a Jean-Baptiste Kempf sa zo všetkých síl snaží, aby si VLC prehrávač udržal svoju popularitu aj naďalej. Tento úspech môže dosiahnuť aj vďaka absencii reklám, ktoré mu však mohli zarobiť milióny eur. Svoje rozhodnutie ale neľutuje. Mnohí iní vývojári by sa na jeho mieste zrejme rozhodli inak a vydali sa smerom vidiny zárobku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom