Optické káble pre internetové pripojenie je zo zákona nutné pri výstavbe umiestniť pod zemský povrch. To sa ale rozhodol ignorovať distribútor elektriny na východnom Slovensku, kde v obci Seňa umiestnil optiku na stĺpy elektrického vedenia. Tvrdenia, že išlo len o rozšírenie existujúcej infraštruktúry, neobstáli ani na ministerstve, podľa ktorého je táto optická sieť čiernou stavbou.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ako prvý priniesol informáciu portál Živé.sk. Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu prednedávnom upozornila na podozrivo vybudovanú optickú sieť. Tú v obci Seňa na východe Slovenska vybudoval miestny distribútor elektriny. Z vyhlášky Ministerstva dopravy a výstavby však jasne vyplýva, že v zastavaných oblastiach sa nové rozvodné káble musia pri výstavbe umiestniť pod zemský povrch.

Nelegálna optika priamo od distribútora elektriny

Realizátor projektu však ohlásil ťahanie optických káblov, ktoré sú zavesené na elektrických stĺpoch ako rozšírenie pre už existujúcu energetickú sieť. Výstavbe sa však nebránila ani samotná obec Seňa. K tejto novovybudovanej infraštruktúre sa po jej spustení pripájali aj miestni poskytovatelia internetu, ktorí využívali optické káble pre ďalšie poskytovanie služieb svojim zákazníkom. Celý prípad postúpila Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu priamo prokurátorovi, ktorý zrušil povolenie na prevádzkovanie tejto optickej siete. Jeho rozhodnutie však nebrala vážne nielen samotná obec, ale ani Okresný úrad v Košiciach.

Nenechaj si ujsť
Vedci po prvýkrát v histórii prepojili ľudský mozog s internetom

Prokurátor sa tak musel odvolať až priamo na Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Až po tomto kroku bola výstavba označená za čiernu stavbu, ktorá nespĺňa podmienky zákona Ministerstva životného prostredia z roku 2002. „Ani skutočnosť, že kábel sa umiestňuje na existujúcich stĺpoch, nemôže byť dôvodom na postup stavebného úradu v rozpore so zákonom a príslušnými vykonávacími predpismi.“ – vyjadrenie Ministerstva dopravy a výstavby SR. V minulom mesiaci svoj postoj k tejto čiernej stavbe prehodnotil aj Okresný úrad v Košiciach, ktorý projekt taktiež označil za nelegálny. S vyjadrením kompetentných orgánov sú spokojní už aj členovia Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu.

Veríme, že nielen obec Seňa, ale aj stavebné úrady iných obcí, kde obdobné čierne stavby vyrástli, zabezpečia odstránenie nelegálnych nadzemných vedení, alebo ich prebudovanie v súlade s vyhláškou.“ – Michal Rybárik, predseda asociácie.

Tento prípad by mal byť zároveň výstrahou pre budúcich realizátorov projektov, ktorí by sa rozhodli zjednodušiť výstavbu optických káblov a umiestniť ich na elektrické stĺpy. Obchádzanie vyhlášok a zákonov sa tak rozhodne nevypláca. Ušetrené peniaze môžu nakoniec putovať na nápravu škôd, ktoré nastali nesplnením zákonných podmienok.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
67%
Neznášam to
33%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Milan Mino

  Toto isté je aj v obci Halič, tiež Tcom ťahal optiku nad zemou po stĺpoch..

 • Jozef

  Antik ma takto potahane kable pre rodinne domy v Kosiciach a stale taha nove. Ich neriesi nik?

  • peterpan

   kde ma takto natahane v centre? ze ja o tom neviem.. my nemame pristup v centre mesta ako firma by sme si chceli dat optiku volali sme uz viackrat do antiku a povedali nam ze to nie je mozne v centre mesta nakolko mesto nepovolilo kopanie v pamiatkarskej zone koli optike.. v centre v pamiatkarskej zone co su ulice napr alzbetina masiarska kovacska a pod si mozes akurat tak dat DSL , prip teraz uz kusok rychlejsi VDSL maximum aj to rychlost zavisi od vzdialenosti zdroja /ustredne..
   v antiku nam viackrat potvrdili a povedali ze v centre kosic je mozne iba antik wireless pripojenie cize pripojenie cez antenu.. dakujem pekne, to radsej VDSL

 • Človek

  uplne zbytocnyclanok kedze 3/4 slovenska su takto natahane sam som robil v jednej firme a robily sa tam takto cele dediny…