Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Výskumníkom z Univerzity Wits v Juhoafrickom Johannesburgu sa podaril veľký míľnik, keď po prvýkrát v histórii prepojili v reálnom čase ľudský mozog a internet. Úspech projektu s názvom Brainternet môže ďalej viesť k dôležitým objavom v oblasti strojového učenia a má pomôcť k lepšiemu pochopeniu ľudskej mysle

Tím vedcov počas projektu zaznamenával mozgové vlny pomocou zariadenia s názvom Emotiv EEG, ktoré bolo napojené na hlavu účastníkov výskumu. Tieto informácie boli následne prenášané do počítača Raspberry Pi, ktorý ich spracovával a streamoval na voľne dostupnú webovú stránku, kde si ich mohli v reálnom čase prezerať návštevníci. Ľudský mozog sa takýmto spôsobom v podstate stal zariadením takzvaného internetu vecí (IoT). Podľa jedného z členov výskumného tímu, vedca Adama Pantanowitza, je vo všeobecnosti nedostatok ľahko uchopiteľných informácií o tom, ako ľudský mozog pracuje a spracováva informácie.

V budúcnosti sa počíta s rozšírením interaktivity

Práve v tejto oblasti má projekt Brainternet prostredníctvom nepretržitého monitorovania jeho aktivity a sprístupnením dát v reálnom čase pomôcť človeku lepšie pochopiť fungovanie. Používatelia zapojení do výskumu majú napríklad šancu vidieť reakciu ich mozgu pri zdvihnutí pravej ruky. Momentálnym cieľom vedcov je ďalšie rozšírenie tejto interaktivity. Podľa Pantanowitza je to zároveň len začiatok a projekt v budúcnosti prinesie viac možností. Ide napríklad o možnosť analýzy signálov pomocou smartfónu či možnosti obojsmerného prenosu informácii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú