Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu vydal tlačovú správu, podľa ktorej v rámci stratégie Digitálna agenda pre Európu bude mať minimálne polovica slovenských domácnosti do roku 2020 prístup k internetu s rýchlosťou minimálne 100 Mbps.

Tlačová správa Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu dnes poskytla verejnosti nové informácie v rámci tlačovej správy. Podľa nich by na Slovensku do roku 2020 nemala zostať žiadna obec, ktorá nebude pokrytá internetom s minimálnou rýchlosťou 30 Mbps. Tieto skutočnosti mali avizovať šéfovia štyroch najväčších mobilných operátorov pôsobiacich na Slovensku.

Slovensko výrazne poskočí v medzinárodných rebríčkoch hodnotenia konektivity

Predseda vlády SR Peter Pellegrini na margo toho uviedol: „Už teraz vieme, že po naplnení záväzku operátorov Slovensko zásadným spôsobom poskočí v hodnotení svojej konektivity v medzinárodných rebríčkoch, ako aj napríklad DESI Index“. Zároveň tiež dodal, že na Slovensku dnes máme pokrytie na úrovni 80 % adries, ktoré zahŕňajú všetky bytové a nebytové priestory vrátane rekreačných chát.

Podľa Pellegriniho by toto číslo malo stúpnuť o 2 roky na 90 %. Čoskoro už nebude mať pripojenie k internetu približne len 3 % domácností. Ako však uvádza portál DSL.sk, štát vo vyhodnotení pokrytia domácností s rýchlosťou aspoň 30 Mbps zrejme berie do úvahy aj mobilné pripojenie. Pôvodný projekt totižto nepovažoval mobilné siete operátorov za vyhovujúce, nakoľko je ich kapacita je oproti pevným sieťam limitovaná.

„Slovensko je na tom výborne aj v pokrytí  domácností, keďže bez možnosti pripojenia k internetu čoskoro zostanú len približne tri percentá z nich. Rovnako máme už dnes naplnený záväzok zo stratégie Digitálna agenda pre Európu, kde sme sa zaviazali, že do roku 2020 bude mať minimálne polovica slovenských domácností prístup k internetu s rýchlosťou min. 100 Mbit/s.“, informoval vicepremiér Richard Raši.

Štát naďalej plánuje spolupracovať so súkromnými operátormi

Podľa ďalších informácií sa operátori v diskusii s premiérom Pellegrinim, vicepremiérom Rašim a šéfom Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Vladimírom Kešjarom zhodli, že národné investičné priority do rozvoja digitálnej infraštruktúry musia vychádzať zo zhody medzi štátom a súkromnými operátormi.

Aktuálne ÚPVII pracuje na návrhu Národného broadbandového plánu, ktorý má identifikovať tzv. investičnú medzeru v budovaní vysokorýchlostného internetu na Slovensku a Rezort dopravy zároveň dokončuje Stratégiu k 5G. Tieto dva kľúčové dokumenty budú slúžiť na posúdenie relevancie a výšky investícií do ultrarýchleho širokopásmového internetu a rozvoja elektronických komunikačných sietí v rámci budúceho programového obdobia 2021 – 2027

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom