Výskumníkom sa podarilo objaviť americkú bojovú loď, ktorá bola potopená pred viac ako 70 rokmi. Takmer nezničiteľná loď, prezývaná aj „nepotopiteľná bojová loď“, vážila až 27 500 ton a našli ju v hĺbke viac ako 4,5 kilometrov, informuje Gizmodo.

Vrak lode USS Nevada bol objavený približne 120 kilometrov juhozápadne od pobrežia Pearl Harbor na Havaji v hĺbke takmer päť kilometrov.

Objav je mimoriadne významný najmä kvôli tomu, že loď patrí medzi najslávnejšie plavidlá USA,  nakoľko prežilo útok na Pearl Harbor či testy atómovej bomby v atole Bikini.

Spoločnosti Ocean Infinity a SEARCH spojili svoje sily a pomocou flotily autonómnych podvodných vozidiel sa im podarilo nájsť loď napriek tomu, že mali iba hrubú predstavu, kde by sa USS Nevada mohla nachádzať. Americké námorníctvo ju totiž v roku 1948 úmyselne potopilo, informuje USNI News.

História USS Nevada (BB-36)

USS Nevada slúžila námornej zložke Ozbrojených síl Spojených štátov viac ako 35 rokov. Do vody sa dostala v roku 1914 a slúžila najmä ako ochrana pre rôzne cennosti či osobnosti Ameriky počas plavieb už počas prvej svetovej vojny. Sprevádzala napríklad aj loď, ktorá niesla prezidenta Woodrowa Wilsona na Parížsku mierovú konferenciu.

Počas druhej svetovej vojny pri útoku na Pearl Harbor však bola zasiahnutá piatimi bombami a nakoniec sa takmer potopila. Šťastím bolo, že sa nachádzala v plytkých vodách a po záchranných operáciách sa čoskoro opäť zapojila do boja a odplávala do Spojeného kráľovstva.

Po druhej svetovej vojne už nebola Nevada použiteľná na boj, a tak ju vystavili testovacím výbuchom dvoch atómových bômb v atole Bikini (Marshallove ostrovov) v roku 1946, ktoré prežila.

O dva roky neskôr ju námorníctvo odtiahlo na more neďaleko Havaja a snažili sa ju zničiť streľbou z iných lodí, čo bolo znovu neúspešné. Nakoniec sa ju podarilo potopiť až 31. júla 1948, keď ju zasiahlo letecké torpédo.

Nevada je ikonická loď, ktorá hovorí o americkej odolnosti a tvrdohlavosti. Po potopení v Pearl Harbor, ktorý prežila, prežila aj streľby, útoky granátmi či dva atómové výbuchy,“ uviedol v tlačovej správe James Delgado, hlavný viceprezident spoločnosti SEARCH.

Hľadanie Nevady sa uskutočnilo na palube výskumného plavidla Pacific Constructor. Ocean Infinity používa flotilu autonómnych podvodných vozidiel (AUV), ktoré môžu pracovať v hĺbkach takmer 6 kilometrov.

USS Nevada (BB-36) bude teraz ako vojnová loď chránená na základe zákona Sunken Military Craft Act (SMCA), ktorý bol prijatý v roku 2004.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom