Xiaomi len včera ukázalo počas online predstavenia v domácej Číne nové vlajkové lode Mi 10 a Mi 10 Pro. Tie ohromili technologických nadšencov, no zároveň cenou mohli sklamať časť fanúšikov. CEO Xiaomi ale vysvetľuje, prečo je cena oproti predchodcovi vyššia.

Ako informuje portál Android Authority, vlajkové lode od Xiaomi z línie Mi boli vždy známe svojim skvelým pomerom ceny a výkonu. Čínsky gigant po dlhé roky prinášal dostupnú vlajkovú loď, ktorej však vždy niečo k tým najlepším chýbalo. Prišlo tak rozhodnutie oddeliť sériu Redmi od značky a pokračovať v odkaze dostupných a výkonných smartfónov pod inou taktovkou.

Xiaomi sa tak mohlo zamerať na skutočný segment prémiových smartfónov, keďže sa zbavilo cenových obmedzení a výsledkom sú skutočne ohromné zariadenia. Hoci sa ich cena patrične navýšila, stále patria medzi dostupné vlajkové lode. Objavila sa však aj kritika zo strany fanúšikov, ktorá poukazuje na navýšenie cien oproti predchodcovi Xiaomi Mi 9.

Cena, ktorá zožala kritiku

Minuloročná vlajková loď Mi 9 totižto prišla na čínsky trh s cenovkou začínajúcou na sume 2 999 yuanov, čo v prepočte činí 395 € za verziu 6 GB/128 GB a 3 299 yuanov (~435 €) za verziu 8 GB/128 GB. Najnovšie prírastky ale prišli s cenovkou začínajúcou na 3 999 yuanov (~525 €) za 8 GB/128 GB verziu Mi 10 a 4 999 yuanov za 8 GB/256 GB verziu Mi 10 Pro.

Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Xiaomi Mi 10 ohromilo technologických nadšencov. Má najlepší fotoaparát na trhu a úžasné ceny

Ak si porovnáme len verzie s 8 GB RAM, nakoľko 6 GB verzia Mi 10 tento rok nevyšla, dostávame takmer 90 € rozdiel. To sa samozrejme fanúšikom značky nepáčilo, no výkonný riaditeľ Xiaomi, Lu Weibing, sa prostredníctvom sociálnej siete Weibo voči kritike ohradil a zároveň vysvetlil tento cenový nárast.

Zvýšené náklady majú odôvodnenie

V prvom rade hovorí o cenovom rozdiele procesorov Snapdragon 855 a 865 5G, keďže procesor novej generácie s 5G modemom vyšiel na takmer dvojnásobok ceny predchádzajúceho. Druhým aspektom navýšenia cien je displej zahnutý po oboch stranách a s výrezom v podobe miniatúrnej dierky, ktorý si vyžiadal viac ako dvojnásobné náklady.

Xiaomi

K asi najväčšiemu posunu došlo v oblasti fotoaparátu, kde bol zvýšený počet snímačov, dostalo sa na 108 MPx hlavný snímač, duálnu OIS stabilizáciu a výsledky sa odrazili na finálnom skóre DxOMark, ale aj vyšších nákladoch. Do tých treba zarátať aj približné 20% navýšenie za LPDDR5 RAM moduly a tiež pokrok v oblasti rýchleho nabíjania, chladenia a batérie.

Portál Abacus News dokonca citoval CEO Xiaomi, Lei Juna, ktorý sa vyjadril, že len samotný procesor pridal približne 65 € ku konečnej cenovke smartfónu. Každopádne, ako ďalej zrovnáva Lu Weibing, cena Xiaomi Mi 10 je stále veľmi prijateľná oproti konkurencii ako je Huawei Mate 30 Pro, ktorý bol takmer vo všetkých aspektoch novinkou „prevalcovaný“. Otázkou sú už len ceny globálnych verzií, ktorých predstavenie sa zatiaľ kvôli zrušeniu konferencie MWC 2020 odkladá na neurčito.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom