Fotoaparáty smartfónov prešli v priebehu rokov značným vývojom a dnes už aj cenovo dostupný model za pár stoviek dokáže poskytnúť slušný výstup pri fotografovaní rôznych scenérií. Výrobcovia sa však neustále snažia zlepšiť schopnosti a možnosti tejto výbavy, a tak sme z roka na rok svedkami nových a lepších vlastností, ktoré posúvajú mobilnú fotografiu ešte o level vyššie.

Pravdaže, nie všetky smartfóny poskytujú rovnako kvalitné snímače a objektívy, no poznať rozdiely v kvalite medzi jednotlivými modelmi býva neraz ťažkým orieškom.

Pripravili sme si preto zaujímavý slepý test, v ktorom porovnávame zábery z dvoch diametrálne odlišných smartfónov. Zámerne neprezradíme konkrétne názvy modelov, ich výrobcov, ceny či ich operačný systém a posúdenie necháme len na teba. Môžeme len našepkať, že oba z testovaných kúskov sú vo svete smartfónov dobre známe, no každý z iného hľadiska.

Jeden je relatívne cenovo dostupným modelom a aktuálnym predajným trhákom so slušnou hardvérovou výbavou a druhý (nemyslíme tým poradie v slepom teste) je špičkovou vlajkovou loďou známeho výrobcu z Číny. Oba z nich sú však zaujímavými kúskami, aj keď z výrazne odlišných svetov.

Podmienky a hlasovanie

Nejedná sa teda o priamych konkurentov, ktorí by boli pri predaji v rovnakej cenovej hladine. Práve to však môže prekvapiť vo výsledkoch našej ankety. Aby sme test zjednodušili a zobjektívnili, fotografie sme vytvárali vždy len s hlavným objektívom oboch smartfónov a pri rovnakých podmienkach. Nastavenie sme ponechali na softvér a všetky fotografie boli robené v HDR režime.

Hlasovanie nájdeš pod každou z priložených fotografií, pričom sme pri ankete volili označenie smartfónov podľa abecedného poradia, teda smartfón A a smartfón B. Po niekoľkých dňoch vyhodnotíme tento slepý test v samostatnom článku.

Fotografie vytvorené smartfónom A sú umiestnené vľavo a fotografie zo smartfónu B naopak vpravo. Rozdielna vzdialenosť objektov na fotografiách je spôsobená odlišnou ohniskovou vzdialenosťou šošoviek u vybraných smartfónov.

 

[poll id=“47″]

 

Portrétový režim

[poll id=“48″]

 

[poll id=“49″]

 

[poll id=“50″]

 

[poll id=“51″]

 

[poll id=“52″]

 

[poll id=“53″]

 

[poll id=“54″]

 

[poll id=“55″]

 

[poll id=“56″]

 

[poll id=“57″]

 

[poll id=“58″]

 

[poll id=“59″]

 

[poll id=“60″]

 

[poll id=“61″]

 

[poll id=“62″]

 

[poll id=“63″]

 

[poll id=“64″]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom