Elon Musk toho už teraz dokázal naozaj veľa, no jeho hlava je stále plná nápadov, ktoré by rád pretavil do reality. Jednou z jeho túžieb je vyrobiť vlastné VTOL vozidlo, no ako sám povedal, aktuálne toho má na svojich pleciach až príliš veľa, aby sa púšťal do nového projektu, informuje portál InsideEVs.

VTOL (vertical take-off and landing) je skratka pre lietajúce dopravné prostriedky, ktoré dokážu vertikálne vzlietnuť a pristáť. Na takýchto vozidlách pracuje množstvo startupov, ale aj veľkých spoločností. VTOL vozidlá totiž majú byť budúcnosťou dopravy najmä v husto obývaných a zastavaných mestách.

Aurora Flight Sciences/YouTube

Zatiaľ sa však žiadne takéto vozidlo nedostalo do komerčnej prevádzky. Vytvoriť funkčný prototyp je jedna vec, no docieliť, aby si ho ľudia kupovali a aby sa vyrábal vo veľkých množstvách, je vec druhá a nie menej podstatná.

Na svete snáď neexistuje väčší marketingový boh, ako Elon Musk. Ten totiž dokáže predať naozaj čokoľvek. Okrem toho, že výrazným spôsobom spopularizoval elektromobily, dokázal v rámci svojej spoločnosti Boring Company predať aj ohromné množstvá plameňometov. Ak teda niekto môže spopularizovať VTOL vozidlá, je to práve on.

Nové projekty nateraz nečakajme

Ako uviedol Musk pred pár dňami na svojom twitteri, doslova „umiera túžbou“ vytvoriť vlastné supersonické VTOL lietadlo na elektrický pohon, avšak aktuálne toho má na svojom tanieri naložené príliš mnoho. Akýkoľvek ďalší projekt by ho zaťažil na toľko, že by mu zrejme explodoval mozog.

Nie je sa čomu diviť, projekt VTOL vozidla by bol rozhodne ďalšou obrovskou výzvou a popri SpaceX, Tesle a Boring Company, ktoré neustále vyvíjajú a budujú nové veci, by sa ďalší veľký projekt asi už nedal zvládnuť.

Každopádne veríme, že ak by sa do tohto pustil Musk, do pár rokov by sa nám určite jeho lietajúce „autá“ začali premávať ponad hlavami. Nateraz sa tak musíme spoliehať na iné startupy a spoločnosti, ktoré svoje projekty VTOL vozidiel môžu dotiahnuť do úspešného konca.

XTI Aircraft

Spomenúť môžeme spoločnosť XTI Aircraft a ich vozidlo TriFan 600, spoločnosť Vertical Aerospace Group, do ktorej investovali aj popredné svetové aerolínie, či japonskú spoločnosť SkyDrive, ktorá by chcela svoje lietajúce taxíky spustiť do prevádzky už v roku 2025 v mestách ako Osaka či Tokio.

Do biznisu s lietajúcimi vozidlami sa dokonca zapája aj nemecká automobilka Porsche, ktorá sa v tomto smere spojila s popredným výrobcom lietadiel, spoločnsoťou Boeing. Spolu chcú vytvoriť elektrické VTOL vozidlo, Boeing do tejto spolupráce prináša skúsenosti z leteckého priemyslu, Porsche zasa bohaté znalosti z oblasti elektrifikácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú