Americký výrobca lietadiel Boeing sa spája s Porsche, aby spoločne pracovali na koncepte elektrického lietajúceho taxíku. Toto spojenie má priniesť obraz toho, ako by v budúcnosti mohli vyzerať prémiové mestské vzdušné vozidlá, informuje Cnet.

Spojenie týchto dvoch spoločností na projekte tvorby mestského lietajúceho vozidla môže byť zaujímavé a hlavne perspektívne. Americký Boeing má dlhoročné skúsenosti so stavbou a vývojom vzdušných dopravných prostriedkov, nemecké Porsche má naopak za sebou nejaké skúsenosti s elektrifikáciou a do celého projektu by mohlo priniesť dávku „prémiovosti“.

Ako píše Engadget, bude sa jednať o takzvané VTOL (vertical takeoff and landing) vozidlo. To znamená, že takýto dopravný prostriedok nepotrebuje na vzlet a pristávanie žiadnu dráhu, vďaka čomu sa skvele hodí na dopravu v husto zastavaných mestách. Podobných projektov a startupov na VTOL vozidlá sme videli už niekoľko. Niektoré z nich sú dokonca veľmi perspektívne, no svet ešte nie je pripravený na takýto typ dopravy v mestách.

Spoločnosť Porsche v roku 2018 vypracovala štúdiu, v ktorej predpokladajú, že rozmach vnútromestskej vzdušnej dopravy by mohol nastať už v roku 2025. Do tej doby sa však spoločnosti pracujúce na týchto vozidlách musia vysporiadať s regulačnými pravidlami, ktoré v súčasnosti nepovoľujú podobným vozidlám akýkoľvek let v mestách.

Čo však bude v prípade dvoch špičkových spoločností zaujímavé sledovať, je fakt, ako sa vysporiadajú s vlastnosťou plne elektrického pohonu lietajúceho vozidla. Spoločnosť Lilium nám však už pred niekoľkými mesiacmi ukázala, že to možné je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom