Volkswagen, rovnomenná značka nemeckej automobilovej skupiny Volkswagen (VW), plánuje do roku 2030 viac ako zdvojnásobiť podiel plne elektrických vozidiel na celkovom európskom predaji. Oznámila to v piatok pri zverejnení svojej stratégie s názvom Accelerate (Urýchliť), ktorej cieľom je zrýchliť posun smerom k automobilom na batériu.

Druhá najväčšia automobilová skupina na svete najnovšie očakáva, že plne elektrické vozidlá budú do roku 2030 predstavovať viac ako 70 % celkového predaja áut v Európe.

Zobraziť celú galériu (0)
Volkswagen ID.3 / Zdroj: VW

S Accelerate zvyšujeme rýchlosť na našej ceste k digitálnej budúcnosti,“ uviedol Ralf Brandstätter, ktorý vedie značku Volkswagen a sedí tiež v správnej rade celej skupiny VW.

Tá vlastní tiež značky osobných áut Porsche, Audi, Seat, Škoda, Bentley či Lamborghini, ako aj výrobcov nákladných áut MAN a Scania.

Prechod k elektromobilom ohlásili viaceré automobilky

Viaceré automobilky už pritom avizovali prechod k výlučnej výrobe elektromobilov do roku 2030. Už v novembri minulého roka značka Bentley patriaca pod Volkswagen informovala, že všetky jej modely budú do roku 2030 plne elektrické, a minulý mesiac americká spoločnosť Ford uviedla, že do roku 2030 chce mať plne elektrickú svoju flotilu v Európe.

Podobným spôsobom reagovalo aj Volvo, ktoré taktiež plánuje, že do roku 2030 budú všetky jej autá plne elektrické. Ešte skorší nástup elektromobilov avizovala firma Jaguar Land Rover, ktorá plánuje mať vozidlá svojej luxusnej značky Jaguar plne elektrické do roku 2025 a čo sa týka celej flotily, aj britská firma uviedla rok 2030.

Land Rover medzitým v priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie na trh šesť čisto elektrických vozidiel, pričom prvé z nich chce začať predávať v roku 2024. Koniec spaľovacím motorom vo svojich vozidlách chce dať aj japonská Honda, ktorá skončí s výrobou benzínových a dieselových modelov do 2 rokov a zameria sa výlučne na elektrické a plug-in hybridné autá.

V závere minulého roka sa objavili podobné správy aj zo strany Fiatu, ktorý má postupne obmedzovať výrobu áut so spaľovacími motormi. Automobilka sa rozhodla, že do konca roku 2021 bude viac ako polovica modelov Fiat elektrifikovaných. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom