Švédske Volvo spolu s včerajším oznámením o smerovaní automobilky, ktorá sa do roku 2030 plánuje stať plne elektrickou, predstavilo prostredníctvom tlačovej správy nový elektrický crossover C40 Recharge. Ide o historicky prvý model Volvo navrhnutý iba ako elektromobil, pričom prichádza so špecifikáciami, ktoré už dobre poznáme.

Volvo C40 recharge je nový elektrický crossover, ktorý ponúkne všetky výhody SUV v kombinácii s kompaktnejším a elegantnejším dizajnom. Je založený na modulárnej platforme CMA a ide o historicky prvý model značky predstavený iba ako elektromobil.

XC40 v prestrojení

Čo sa výkonu jednotky nového modelu týka, poháňa ho rovnaká duálna jednotka ako v prípade modelu XC40 Recharge a disponuje teda výkonom 408 koní a zrýchlením z 0 na na 100 km/h na úrovni 4,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je 180 km/h.

Videl si už?
Ďalšie slovenské mesto inovuje, mestskí policajti dostali elektromobil za vyše 40 000 €

Rozdiely nenájdeme ani v batérii, ktorá má rovnakú kapacitu 78 kWh, čo podľa metodiky WLTP postačí novému C40 Recharge na 420 kilometrov dojazdu, ktorý sa však má podľa automobilky časom vylepšiť prostredníctvom systémových aktualizácií, podobne ako u modelov od Tesly. Elektromobil podporuje rýchle nabíjanie s výkonom do 150 kW, vďaka ktorému sa z 0 na 80 % dokáže nabiť za približne 40 minút.

Vo vnútri sa C40 Recharge nijak výrazne nelíši od existujúcich automobilov Volvo, no ide o prvý model automobilky, ktorý sa vyrába bez akéhokoľvek použitia kože. Samozrejmosťou je infotainment postavený na Androide, ktorý poznáme už z modelu XC40 Recharge, pričom poskytuje rôzne integrované aplikácie ako napríklad Google Mapy a Google Asistent.

Nenechaj si ujsť
ROZHOVOR: Za deň som prešiel vyše 1000 km po Slovensku, s malým elektromobilom odídem aj do Chorvátska

Rovnako ako všetky nové elektrické modely automobilky, aj Volvo C40 Recharge bude k dispozícii iba prostredníctvom online platforiem. Známa zatiaľ nie je cena ani presný dátum príchodu na trh, no elektromobil za začne vyrábať na jeseň tohto roku vo výrobnom závode v belgickom Gente a ďalšie detaily sa tak pravdepodobne dozvieme už čoskoro.

Od Volva môžeme nové elektrické modely očakávať „pravidelne“, pretože automobilka sa už pri predstavení XC40 Recharge zaviazala, že do piatich rokov predstaví každý rok jeden plne elektrický model. Už do roku 2025 sa totiž zameriava na to, aby sa 50% jej objemu globálneho predaja skladalo z plne elektrických automobilov a zvyšných hybridov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú