Ak si v dnešnej dobe kúpiš telefón s Androidom, primárne sa na web dostaneš skrz vstupnú bránu Google. To sa v krajinách EÚ zmení v nasledujúcich dňoch počínajúc 1. októbrom, kedy bude musieť Google novým používateľom ponúkať možnosť používania konkurenčných vyhľadávačov, informuje portál Reuters.

Tento krok však Google nevykonáva z vlastnej vôle, no ako dôsledok právneho ťaženia voči gigantovi z roku 2018. Vtedy bol Google pokutovaný miliardami dolárov za pretláčanie svojich produktov v Androide, čo je v rozpore s protimonopolnými zákonmi Európskej únie.

Na výber budeš mať z viacerých kanálov. Uprednostňované však budú len štyri

Proces výberu odporúčaných vyhľadávačov je výsledkom aukčného konania pod záštitou Google. Výsledkom je tak výber troch najviac platiacich vyhľadávacích kanálov, ktoré sa budú v náhodnom poradí ponúkať používateľovi pri prvom zapnutí zariadenia.

Každý používateľ má na výber zo štvorice vyhľadávačov, kedy vždy jednu z pozície obsadí Google. Aukčné konanie prebiehalo v každej krajine samostatne, takže je výber ostatnej trojice vždy odlišný.

Twitter/@Bing

Konkurenčný Bing patriaci pod Microsoft bude na obrazovke výberu prehliadača dostupný v 13 krajinách. Najúspešnejším z výberu je vyhľadávač info.com, ktorý bude ponúkaný vo všetkých 31 krajinách. V závese je PrivacyWall so zastúpením v 22 štátoch a GMX s konečným počtom 16 krajín.

Z aukčného spôsobu výberu vyhľadávačov je však nešťastná spoločnosť orientujúca sa bezpečnosť prehliadania internetu, DuckDuckGo, so zastúpením len v 4 krajinách. DuckDuckGo boli neschopní preplatiť ponuku väčších spoločností, čím spoločnosť kritizuje Google za uprednostnenia zisku pred ochranou súkromia.

Nenechaj si ujsť
Týmto aktualizáciám pre Windows 10 sa vyhni. Spôsobujú veľké problémy so stabilitou

Na Slovensku si tak už od októbra budeme môcť primárne vyberať medzi vyhľadávačmi GMX, info.com, Seznam.cz, ktoré sa dostali do užšieho výberu. Samozrejme je v hre aj voľba ostatných popredných vyhľadávačov (Google a Bing), ktoré však samotný Google bude kvôli vyššie popísanému aukčnému konaniu stavať do úzadia.

To znamená, že aj keď systém u nás neodporúča na úvodnej stránke napríklad vyhľadávač Bing, môžeš si ho nastaviť klasickou, nie tak priamočiarou cestou. My sme teda zvedaví, ako toto konanie zamáva s Google a jeho 97 % postavením na trhu mobilných vyhľadávačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom