Microsoft sprístupnil okrem bežných aktualizácií systému Windows 10 aj nové, voliteľné, ktoré majú pomôcť používateľom s udržaním aktuálnej verzie driverov. V skutočnosti môžu narobiť nemalé problémy. V ponuke voliteľných aktualizácií pre Windows 10 sa totiž nachádzajú aj neaktuálne verzie balíkov, ktoré spôsobujú problémy s fungovaním systému, informoval Windows Latest.

Novú kategóriu voliteľných aktualizácií predstavil Microsoft ešte v septembri minulého roka a postupne ich začal sprístupňovať od začiatku tohto roka. S týmito aktualizáciami majú mať používatelia možnosť vybrať si update potrebného driveru a aktualizácie, ktoré nie sú nutné pre správne fungovanie Windowsu 10. Po ich inštalácií však môže neraz dochádzať k problémom.

Sekciu voliteľných aktualizácií nájdeme v nastaveniach pod záložkou Aktualizácia a zabezpečenie, kde sa nachádzajú pod tlačidlom Vyhľadať aktualizácie.

Po otvorení voliteľných updatov sa zobrazuje zoznam pre drivery, ktoré by mal podľa Microsoft používateľ aktualizovať. Ide samozrejme o voliteľnú aktualizáciu, no s takouto ponukou môžu mnohí nadobudnúť dojem, že verzie ich driverov sú zastaralé a aktualizáciu potrebujú.

Windows 10 ponúka používateľom staré drivery

V skutočnosti sa však na zozname neraz ocitajú aj updaty driverov, ktoré nie je potrebné inštalovať, nakoľko už bola predtým nainštalovaná novšia verzia. Napriek tomu sa vo voliteľných aktualizáciách objavujú aj staré a neaktuálne verzie driverov.

Niektorí používatelia sa môžu stretnúť aj s updatom s dátumom z roku 1968, hoci bol zaradený do voliteľných aktualizácií len nedávno, informoval TechRadar.

Pokiaľ sa predsa len rozhodneš využiť voliteľné aktualizácie, pri výbere balíkov treba byť opatrný. Inštalácia starej verzie driveru totiž môže vážne ovplyvniť stabilitu a fungovanie systému, ako aj jeho súčastí. Po nainštalovaní neaktuálnej verzie môžu nastať napríklad problémy s Bluetooth či Wi-Fi pripojením.

Staré drivery nefungujú správne s novšími verziami aplikácií a systému, môžu teda zásadne ovplyvniť prácu s Windows 10. Ideálnym riešením, ako predísť takýmto problémom, je počkať si na automatický update systému alebo aktualizáciu driveru priamo od výrobcu.

Nenechaj si ujsť
Zamrzne peklo? Z Windows 10 môže byť v budúcnosti len systém postavený na Linuxe

Pokiaľ však už bol nainštalovaný problémový driver a prejavia sa problémy s funkčnosťou počítača, pomôcť môže aktualizácia novej verzie driveru z oficiálnej stránky výrobcu komponentu. Preventívne by sa ale mali používatelia vyhnúť voliteľným aktualizáciám, pokým ich Microsoft neopraví a nebude poskytovať relevantné a najnovšie verzie driverov, ktoré nespôsobia problémy s funkčnosťou systému a hardvéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom