Hyundai je v posledných rokoch aktívny na scéne alternatívnych pohonov, čoho dôkazom je aj vodíkový crossover Nexo. Jeho emisie sú takmer nulové.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Možno si to nevedel, no Hyundai je v posledných rokoch veľmi aktívny v dizajnovaní a produkovaní alternatívnych pohonov pre vozidlá. Jeho najnovším výtvorom je vodíkový crossover Nexo, ktorý neprodukuje takmer žiadne emisie. Jeho filtre zachytia 99,9 % pevných častíc a z výfukov tak prakticky vychádza vodná para a filtrovaný kyslík čistejší ako ten, ktorý dýchame.

Ako najlepšie demonštrovať túto vlastnosť automobilu?

Ako uvádza portál Engadget, Hyundai zvolil veľmi netradičnú propagáciu. V uzavretej bubline napojenej na výfukový systém Nexa nechal bežať olympioničku a známu plavkyňu Mireiu Belmonte. Hyundai na videu spolupracoval so Španielskym národným centrom pre vodík a so športovým lekárskym strediskom, aby sa zabezpečil bezpečnosť celého procesu.

Hoci sme už v minulosti mohli vidieť vodíkové vozidlá s logom Hyundai, Nexo je vyvinutý na samostatnej platforme FUV (Future Utility Vehicle) a nie je derivátom žiadneho z predchádzajúcich vozidiel značky. Ako píše portál Autobible, crossover je vlastne malá pojazdná elektráreň. Ukrýva v sebe 120 kW elektromotor poháňaný z 40 kW batérie, pričom tá čerpá energiu z chemickej rekcie vodíkových článkov.

Samotný vodík je pritom uložený v troch palivových nádržiach, pričom každá má objem 52,2 litra. Celkovo tak v prepočte do Nexa vojde 6,3 kg vodíka, pričom dojazd vozidla by mal byť na úrovni 666 km. Hoci Hyundai Nexo neprodukuje takmer žiadne emisie so skutočne plnohodnotným alternatívnym pohonom, v jeho neprospech hovorí takmer nulová sieť čerpacích vodíkových staníc.