Hyundai je v posledných rokoch aktívny na scéne alternatívnych pohonov, čoho dôkazom je aj vodíkový crossover Nexo. Jeho emisie sú takmer nulové.

Možno si to nevedel, no Hyundai je v posledných rokoch veľmi aktívny v dizajnovaní a produkovaní alternatívnych pohonov pre vozidlá. Jeho najnovším výtvorom je vodíkový crossover Nexo, ktorý neprodukuje takmer žiadne emisie. Jeho filtre zachytia 99,9 % pevných častíc a z výfukov tak prakticky vychádza vodná para a filtrovaný kyslík čistejší ako ten, ktorý dýchame.

Ako najlepšie demonštrovať túto vlastnosť automobilu?

Ako uvádza portál Engadget, Hyundai zvolil veľmi netradičnú propagáciu. V uzavretej bubline napojenej na výfukový systém Nexa nechal bežať olympioničku a známu plavkyňu Mireiu Belmonte. Hyundai na videu spolupracoval so Španielskym národným centrom pre vodík a so športovým lekárskym strediskom, aby sa zabezpečil bezpečnosť celého procesu.

Hoci sme už v minulosti mohli vidieť vodíkové vozidlá s logom Hyundai, Nexo je vyvinutý na samostatnej platforme FUV (Future Utility Vehicle) a nie je derivátom žiadneho z predchádzajúcich vozidiel značky. Ako píše portál Autobible, crossover je vlastne malá pojazdná elektráreň. Ukrýva v sebe 120 kW elektromotor poháňaný z 40 kW batérie, pričom tá čerpá energiu z chemickej rekcie vodíkových článkov.

Samotný vodík je pritom uložený v troch palivových nádržiach, pričom každá má objem 52,2 litra. Celkovo tak v prepočte do Nexa vojde 6,3 kg vodíka, pričom dojazd vozidla by mal byť na úrovni 666 km. Hoci Hyundai Nexo neprodukuje takmer žiadne emisie so skutočne plnohodnotným alternatívnym pohonom, v jeho neprospech hovorí takmer nulová sieť čerpacích vodíkových staníc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom