O obchode medzi spoločnosťou Liberty Global, pod ktorú patrí UPC, a Vodafonom sa hovorí už 3 roky. Až teraz sa však dohoda blíži k úspešnému koncu. Britský Vodafone má za pobočky UPC v Európe zaplatiť až 16,5 miliardy eur, pričom tým výrazne posilní svoju pozíciu v mnohých krajinách a v Nemecku bude dokonca vážnou hrozbou pre Telekom.

Prvé náznaky o tomto megaobchode vznikli ešte v roku 2015. Vtedy však obe spoločnosti odišli z rokovania bez úspešne uzavretej dohody. O rok neskôr ale došlo k úspešnému zlúčeniu ich káblových operátorov v Holandsku a teraz sa Vodafone chystá ešte ďalej. Tento operátor chce prevziať niekoľko pobočiek UPC v krajinách EÚ, kde získa výrazne vyšší vplyv. Vďaka tomu bude schopný konkurovať aj najväčším európskym a ázijským rivalom na poli vylepšovania sietí.

Vodafone expanduje a môže ohroziť nemecký Telekom

Liberty Global má Vodafonu predať svoje obchody v susednom Česku, Rumunsku, Maďarsku a Nemecku. Práve v poslednej spomínanej krajine sa však táto dohoda nepáči tamojšiemu lídrovi, ktorým je spoločnosť Deutsche Telekom. Svoj nesúhlas s touto zmenou prejavil aj Tim Hottges, generálny riaditeľ Telekomu. Podľa neho sa po uzavretí tejto zmluvy stane Vodafone na nemeckom trhu príliš silným hráčom, čo môže vyústiť až k slovným prestrelkám medzi nim a šéfom tejto britskej spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Za falošné vyzváňacie tóny pokuta niekoľko desiatok miliónov

Dohoda medzi Liberty Global a Vodofanom obsahuje aj časť, v ktorej sa hovorí o prevzatí všetkých záväzkov UPC v daných krajinách. Americká spoločnosť pritom pôsobí na európskom trhu už dlhší čas. Naposledy sa jej podarilo v roku 2013 kúpiť britského operátora Virgin Mobile za 15 miliárd eur. Svoje aktivity má však práve aj v Nemecku, kde je vlastníkom spoločnosti Unitymedia, ktorá vznikla spojením regionálnych operátorov ešte v 90-tých rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom