Posledné dni sa v technologickom svete nesú v znamení rozpitvávania uniknutého zdrojového kódu Windowsu XP, ktorý odhalil aj nikdy nevydanú vizuálnu tému operačného systému pripomínajúcu macOS, informuje The Verge.

Pred niekoľkými dňami sa na portáli 4chan objavil 43 GB torrent obsahujúci zdrojové kódy Windows XP a Windows Server 2003. Microsoft ukončil podporu prvého a rozšírenejšieho z nich už v roku 2014, no fanúšikovia sa aj tak okamžite pustili do rozpitvávania uniknutých dát.

The Verge

Medzi mnohými zaujímavosťami narazili aj na niekoľké nikdy neprezentované grafické témy. Najzaujímavejšou z nich je téma Candy, ktorá mnohými aspektami pripomína používateľské rozhranie Aqua odprezentované spoločnosťou Apple v relatívne rovnakom čase, ako dátum prvého vydania Windows XP.

Grafika Aqua tak bola využívaná pri Mac OS X, prvýkrát vydanom v marci 2001, zatiaľ čo konkurenčný Windows XP v októbri rovnakého roka. The Verge priblížil, že téma Candy slúžila pre vývojárov Microsoftu najmä v počiatočných fázach vývoja dnes už ikonického rozhrania Luna.

The Verge

Téma je v rámci zdrojového kódu definovaná ako „Whistler skin with eye candy“ a označená len pre interné účely. Whistler bolo kódové označenie Windows XP.

V blízkej dobe môžeme očakávať ďalšie podobné zaujímavosti z uniknutého kódu, no zároveň Microsoft musí brať na vedomie bezpečnostné riziko s ním spojené, keďže aj určité súčasti Windows 10 sú postavené na niekoľkých nedotknutých elementoch ešte z čias Windows XP.

Jediným stanoviskom Microsoftu momentálne je, že si je úniku kódu vedomý. Microsoft podľa informácií z portálu MSPoweruser túto nečakanú záležitosť intenzívne vyšetruje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom