Bezpečnostné systémy vo vozidlách sú dnes na veľmi pokročilej úrovni. Mnohé autá dokážu detegovať u vodiča mikrospánok či nesústredenie sa na jazdu, no to, čo snímajú Tesly pomocou vnútornej kamery, je až fascinujúce, informuje portál Teslarati.

Snímanie interiérovou kamerou v Tesle nie je na trhu dlho. Automobilka funkciu aktivovala iba v júni tohto roku a jej cieľom je zatiaľ zbieranie dát na analýzu. Až teraz však jeden z používateľov odhalil, čo všetko interiérová kamera v Modeloch 3 a Modeli Y dokáže na vodičovi rozpoznávať.

Najmä vodiči Tesiel sa preslávili, že do funkcie autopilota vkladajú až príliš veľkú dôveru a mnohokrát sa vôbec nevenujú sledovaniu premávky. Aj samotná automobilka  vodičov upozorňuje, že ich systém ešte neumožňuje úplne autonómnu jazdu, a tak by mal vodič za každých okolností sledovať premávku a držať ruky na volante.

Koniec koncov, aj nedávne testy Euro NCAP ukázali, že Tesla nekladie takmer žiaden dôraz na monitorovanie vodiča, no práve funkcia monitorovanie pomocou interiérovej kamery by to mohla rapídne zlepšiť.

Ako píše portál Electrek, interiérová kamera zatiaľ iba zbiera a analyzuje údaje z kamery. Tie teda zatiaľ nijako neovplyvňujú systémy vo vozidle, no to by sa časom mohlo zmeniť.

Kamera sníma či má vodič zavreté alebo otvorené oči alebo či sa pozerá smerom dole / hore. Rovnako monitoruje, či je hlava vodiča zaklonená dolu alebo či sa pozerá vľavo / vpravo.

Kamera taktiež dokáže detegovať používanie telefónu. Nemyslí sa tým len priloženie smartfónu k uchu vodiča, ale aj aktívne sledovanie jeho displeja. Zatiaľ sa však všetky tieto dáta používajú iba pasívne, čiže na rôzne analýzy priamo v automobilke. Či sa jedného dňa dočkáme aj ich aktívneho nasadenia, ktoré bude ovplyvňovať priamo vozidlo, je otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom