Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zákazy zo strany USA dostali najväčšieho čínskeho výrobcu smartfónov do kritickej situácie, z ktorej zdá sa len tak nevyviazne. Reštrikcie majú pritom dopad najmä na produkciu smartfónov a práve v tomto segmente čakajú Huawei ešte ťažšie časy. Spoločnosť zrejme ostane bez kľúčových komponentov a jej nadchádzajúca vlajková loď môže byť na dlhý čas poslednou, o téme informuje Gizchina.

Huawei čoskoro príde o jedného z hlavných dodávateľov komponentov. Spoločnosť TSMC totiž ukončí doručovanie objednávok už v polovici septembra. Do 14. dňa mesiaca tak má Huawei možnosť získať všetky doterajšie objednávky, no následne už taiwanský výrobca čipov nemôže gigantovi dodávať žiadne komponenty.

Firma sa preto snaží naskladniť čo najviac čipov, a to aj napriek tomu, že sú mnohé nedokončené či dokonca neotestované. Doteraz mal Huawei najmä problém so zákazom využívania mobilných Google služieb, ktoré dokázal nahradiť vlastným riešením v podobe HMS (Huawei Mobile Services). Situácia v oblasti hardvéru je ale neporovnateľne komplikovanejšia.

Huawei stráca v segmente smartfónov pevnú pôdu pod nohami

Všetky spoločnosti aj v zahraničí totiž nebudú môcť bez licencie od USA obchodovať so spoločnosť a dodávať jej hardvér ako donedávna. Huawei tak stratí prístup k čipom, ktoré sú pre výrobu smartfónov nevyhnutné, no kapacity na výrobu vlastných nemá.

Gigant sa totiž celé roky spoliehal len na externých dodávateľov a teraz tak po uplatnení prísnejších zákazov zo zámoria môže ostať „odrezaný“ aj od mobilných procesorov.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr (Úprava redakcie)

Počas konferencie IFA 2020 zatiaľ Huawei nepredstavil žiadnu novinku, no to sa môže o pár dní zmeniť. Očakávaným predstavením má byť odhalenie procesora Kirin 9000, ktorý by sa mal ocitnúť v pripravovanej vlajkovej lodi Mate 40. Vzhľadom na obmedzenie dodávok čipov však zrejme nebude mať spoločnosť dostatok kusov a výroba prejde do značne limitovaného štádia.

Zobraziť celú galériu (1)
VectorStock (úprava redakcie)

Hoci si Huawei doteraz dokázal navrhovať vlastný dizajn procesorov, kapacitu na ich výrobu nemá. Po ukončení obchodovania s dodávateľmi, na ktorých sa reštrikcie USA vzťahujú, bude mať zrejme veľký problém s ďalšou výrobou smartfónov. Dokonca sa šepká, že Mate 40 má byť na dlhý čas poslednou vlajkovou loďou z dielne tejto spoločnosti. O spoluprácu s Huawei už síce požiadal americkú vládu MediaTek, no nie je zaručené, že USA túto žiadosť schvália.

Výroba vlastných čipov je momentálne nereálna

Jedným z riešení môže byť pre Huawei vývoj vlastného výrobného procesu pre produkciu čipov, no v tomto smere nemá spoločnosť veľa skúseností. Podľa nedávnych informácií by totiž mala v prípade takéhoto rozhodnutia začínať až pri archaickom 45 nm výrobnom procese.

Pripomeňme len, že dnešné moderné procesory v smartfónoch sú vyrábané už 7 nm technológiou a onedlho by mali prísť na svet aj prvé 5 nm čipy.

Vážnosť situácie si uvedomuje aj Huawei. Výkonný riaditeľ Yu Chengdong totiž informoval, že „kvôli nevyspelosti odvetvia pre výrobu čipov v Číne čelia problému s chýbajúcimi čipmi“.

Zobraziť celú galériu (1)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Huawei a jeho „Trumpoty“: USA nastavili cestu, z ktorej je takmer nemožný únik

Podľa neho je jediným problémom výroba, Huawei totiž nemá možnosť vyrobiť si vlastné procesory. Práve kvôli tomu sa môže pri výrobe smartfónov utiahnuť do úzadia. Existuje však aj krízový scenár, v ktorom sa hovorí o ukončení výroby smartfónov.

Bez dostatočne konkurencieschopných zariadení v tomto segmente nebude mať gigant veľké šance sa v ňom udržať aj v najbližších rokoch.

Analytik Ming-Chi Kuo sa však domnieva, že takéto riešenie nebude dlhodobo udržateľné. Očakáva, že globálny export Huawei v roku 2021 padne o viac ako 75 %. Spoločnosť však má stále šancu, no čakajú ju v tomto odvetí ťažké roky.

Nádej pre Huawei existuje

Domáci čínsky výrobca čipov, spoločnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp), totiž môže pre firmu poskytnúť dostatočne moderné čipy, ktoré ale momentálne nemá k dispozícii. Pokým teda prejde na výrobu 7 nm procesorov, môže uplynúť aspoň rok, informoval Huawei. Do tej doby ale bude konkurencia napred.

Ďalším, aj keď málo pravdepodobným východiskom je, že USA postupom času zmiernia reštrikcie a spoločnosti umožnia prístup k americkým technológiám.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei (Úprava redakcie)

Situácia je tak pre Huawei stále príliš komplikovaná. O jeho osude a pôsobení v segmente smartfónov tak môže rozhodnúť najbližší rok. Pokiaľ však nebude mať prístup k potrebnému hardvéru, zákazníci sa môžu od neho odvrátiť. Bez výkonných čipov vo vlajkových lodiach a bez potrebných komponentov pre tieto zariadenia môže stratiť pozíciu, ktorú budoval celé roky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú