Slovensko doteraz zavrhlo všetky mobilné aplikácie, ktoré mohli pomôcť v boji proti koronavírusu. Nevyužil sa ani plán na trasovanie ľudí s využitím dát od mobilných operátorov. Po vyše polroku od vypuknutia pandémie v našej krajine však strana Richarda Sulíka avizovala zmeny, ktoré by mohli tieto riešenia využiť.

Naša krajina zapojila na jar tohto roka medzi protipandemické opatrenia aj niekoľko softvérových riešení pre smartfóny, ktoré mali pomôcť zlepšiť situáciu v oblasti trasovania ľudí a odhaľovania nových pozitívnych kontaktov. K dispozícii boli hneď dve aplikácie – Zostaň Zdravý a eKaranténa.

Aplikácie sa zrušili, trasovanie pozitívnych prípadov neprešlo

Ani jedna z nich však nevydržala dlho, po pár týždňoch boli zrušené. Navyše mali závažné bezpečnostné nedostatky, ktoré vyvolali veľa pochybností. Bližšie informácie k tejto téme nájdeš v našom samostatnom článku.

Slovensku sa však núkalo riešenie tretej strany od Apple a Googlu, ktorí predstavili vlastné nástroje pre smartfóny. Doteraz ich využíva viacero európskych krajín, vrátane susedného Česka, kde na softvér spomenutých spoločností stavili aj vývojári aplikácie eRouška. U nás ale zatiaľ nie je podobná aplikácia ani po mesiacoch od zrušenia pôvodných riešení.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

SaS chce uplatniť softvérové riešenia a pomoc od operátorov

Vláda zvažovala aj trasovanie ľudí prostredníctvom dát od mobilných operátorov, efektívne riešenie však stále neprišlo. To by mohli zmeniť plány politickej strany SaS na čele s Richardom Sulíkom, ktorý včera predstavil Semafor zdravia na riešenie pandémie.

Medzi inými opatreniami sa vo svojej prezentácii venoval aj práve spomenutým mobilným aplikáciám na boj s koronavírusom a trasovaniu Slovákov pre dohľadanie kontaktov. V polovici októbra pritom krízový štát takéto riešenia odmietal a nepovažoval ich za účinné.

Nebudem tu zachádzať do detailov, ale oznamujem vám, že na krízovom štábe v nedeľu bolo dohodnuté, že nebudeme pokračovať v aktivitách ani v jednej z týchto mobilných aplikácií, preto lebo v iných krajinách sa to neosvedčilo. Ja to len oznamujem 1:1, ja to neviem posúdiť, že ako to je naozaj,“ informoval v októbri Richard Sulík v relácii Braňo Závodský Naživo.

Krátko predtým sme však kontaktovali s našimi otázkami Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré paradoxne informovalo, že hľadá možné riešenia a zvažuje aj využitie mobilnej aplikácie. To aj napriek tomu, že aplikácie krízový štáb odmietal.

„Ministerstvo zdravotníctva permanentne vyhodnocuje možnosti nasadenia viacerých opatrení na boj s ochorením COVID-19, vrátane využitia elektronických prostriedkov, ako je napríklad aj mobilná aplikácia,“ informovala v októbri FonTech.sk hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR, Mgr. Zuzana Eliášová.

Predseda strany SaS však vidí možné riešenie pandemickej situácie práve aj v mobilných aplikáciách a trasovaní ľudí s pomocou dát od operátorov. Oznámil to včera v jednom z bodov plánu na riešenie situácie s koronavírusom.

Priznám sa, nerozumiem úplne presne, prečo po 7-8 mesiacoch, čo tu bojujeme s pandémiou, po tom, čo sme museli prelomiť prezidentkine veto a všetky zákony, celá tá legislatívna báza už je schválená a pripravená, prečo v tejto oblasti nič nefunguje, žiadna aplikácia, nič konkrétne nefunguje.

Považujeme to za chybu. Aplikácia ako eKaranténa alebo vôbec riadna celoslovenská evidencia a následne trasovanie prípadov a samozrejme trasovanie nie ručným telefonovaním, ale automatické alebo poloautomatické aspoň, to už malo dávno existovať,“ informoval Richard Sulík počas predstavenia plánu SaS pre riešenie pandemickej situácie.

Podľa Semaforu zdravia, ktorý SaS predstavila, by mali mať pozitívne testované osoby povinnosť registrovať sa v aplikácii eKaranténa. Pripomeňme len, že aplikácia bola z virtuálnych obchodov s aplikáciami pre Android a iOS stiahnutá ešte počas jari.

V správe SaS sa taktiež uvádza, že po registrácii pozitívne testovanej osoby by mali byť následne dohľadané všetky mobilné telefónne čísla, s ktorými bola osoba v menšej ako kritickej vzdialenosti po dobu viac ako 15 minút za posledných 7 dní.

Na tieto mobilné čísla bude automatizovane poslaná SMS správa s výzvou na testovanie a s unikátnym kódom, ktorý bude zadaný do systému, ak sa oslovená osoba dostaví na test,“ popisuje fungovanie trasovania Semafor zdravia od SaS.

Presné riešenie ostáva zatiaľ nejasné

Strana Richarda Sulíka však chce využiť aj implementáciu API rozhrania od Googlu a Apple. Ako presne a v akej aplikácii ale zatiaľ nie je jasné. V pláne SaS je tiež uvedené odľahčenie a zjednodušenie komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR pri trasovaní, k čomu má pomôcť vytvorenie automatického call-centra, predpríprava dát na trasovanie, využitie dát od mobilných operátorov a využitie kapacít komerčných call-centier štátom.

Ďalšie články k téme:

Konkrétne riešenia a postup v jednotlivých bodoch plánu pri evidencii a trasovaní pozitívne testovaných ľudí ale zatiaľ chýba. SaS neuvádza, akým spôsobom chce vyššie stanovené podmienky a ciele dosiahnuť. Nateraz je preto príliš otázne, ktoré z týchto bodov budú zavedené v praxi. Celý Semafor zdravia od SaS nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP