Slovensko bojuje nielen s pandémiou nového koronavírusu, ale aj s nedostatkom ochranných pomôcok, pľúcnych ventilátorov či testov. Práve tie sú veľmi dôležité na to, aby sme dokázali čo v najväčšom počte identifikovať potenciálnych nakazených. Po prvých dodávkach zo zahraničia sme sa konečne dočkali správy, že testy vieme vyrobiť aj na Slovensku.

Túto potešujúcu správu oznámili na dnešnej tlačovej konferencii vedec Róbert Mistrík a premiér Igor Matovič. O výrobu sa postarajú slovenskí vedci z viacerých laboratórií, pričom sa na nej bude podieľať aj renomovaný biochemik Pavol Čekan. Prvú várku v počte 100 000 kusov pritom Slovenskej republike venujú.

Financovanie celého výrobného procesu si zobrala na starosti nadácia firmy ESET, ktorá na tieto účely vyčlenila 300-tisíc eur, informala spoločnosť FonTech.sk po telefonickom hovore. Nadácia už skôr zriadila fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19, pričom sa čakalo na vhodný projekt. Suma bude v prípade potreby neskôr navýšená.

„Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie koronavírusu sme zriadili, pretože sme presvedčení, že len systematický vedecký prístup nám pomôže zvládnuť túto epidémiu.

Zároveň je nevyhnutné, aby sme už dnes mysleli dopredu a pristúpili ku krokom na opätovné naštartovanie ekonomiky. Plošné a systematické testovanie obyvateľstva pomôže pri návrate zamestnancov do pracovného procesu a tým pomôže aj slovenskej ekonomike, vysvetlil Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.

Igor Matovič doplnil, že testy slovenskej výroby budú niekoľkonásobne lacnejšie, ako keby sme ich kupovali od svetových farmafiriem. Aktuálne je týchto testov na trhu nedostatok, a preto sa nemôžeme spoliehať na dodávky zo zahraničia. Testy pritom budú spĺňať všetky protokoly a normy WHO.

Vedec Róbert Mistrík doplnil, že test sa skladá z odberu vzorky, izolácie RNA vírusu a samotnej PCR diagnostiky. Zber vzoriek je aj naďalej v rukách nemocníc a súkromných laboratórií. Testy ešte čaká proces certifikácie a používať ich budú štátne laboratóriá, teda úrady verejného zdravotníctva.

Nadácia ESET rovnako cez fond podporí nákup vysokoúčinných diagnostických prístrojov, vývoj systémov na efektívnejšiu online diagnostiku, alebo prispeje na náklady spojené s ich prevádzkou či s odoberaním a prevozom vzoriek. Finančnú podporu môžu získať verejné aj súkromné zdravotnícke diagnostické inštitúcie a laboratóriá pôsobiace na Slovensku, ktoré majú oprávnenie na diagnostiku tohto typu, alebo na odoberanie a prevoz vzoriek súvisiacich s vírusom SARS-CoV-2.

„Po prvých diskusiách uvažujeme o spolufinancovaní nákupu prístroja Roche cobas 8800 System, alebo o spolufinancovaní jeho prevádzky. Tento prístroj je schopný robiť real-time RT-PCR testy za nižšiu jednotkovú cenu a kratší čas, v automatickom režime. Dokáže vyhodnotiť až 4-tisíc vzoriek za jediný deň. Budeme hľadať partnera, ktorý by tento prístroj prevádzkoval. Fond bude samozrejme otvorený aj pre ďalšie riešenia podporujúce jeho cieľ,“ uzatvára odborný garant fondu Robert Mistrík.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú