Okrem rýchlej optiky je v ponuke operátorov na Slovensku aj DSL internet, ktorého parametre a používanie sa postupne zlepšovalo. Spoločnosti zvyšovali rýchlosti a rušili dátové limity, pričom k týmto nedávno mal pribudnúť aj Orange, ktorý oznámil zrušenie FUP pri DSL internete, no skutočnosť nemusí potešiť aktuálnych klientov. Orange uplatňoval pri tomto pripojení FUP limit, ktorý pri prekročení 300 GB dát znížil rýchlosť, no napriek zmenám sa obmedzenie niektorých zákazníkov stále týka.

Najväčší slovenský operátor ešte v októbri informoval o zrušení FUP limitu pri svojom DSL internete, pri ktorom mal tiež navýšiť rýchlosť. V prvotnej verzii tlačovej správy Orange neuviedol presné detaily toho, či bude dátový limit zrušený u všetkých jeho klientov, teda nových aj starých. Ako sa však nakoniec ukázalo, po aktualizácii informácií operátor oznámil, že FUP limit plánuje rušiť iba v prípade nových zákazníkov a aktuálnym klientom ho zatiaľ ponechá. Dokedy?

Orange ruší FUP. Zatiaľ len pre vybraných zákazníkov

FUP limit pri DSL internete už zrušili viacerí konkurenti a rozhodnutie Orangeu môže terajších zákazníkov poriadne zmiasť, keďže ich internetové pripojenie bude naďalej obmedzené na 300 GB. Po prečerpaní limitu sa rýchlosť pripojenia zníži len na 256 kbps alebo 128 kbps. Operátor však avizoval, že FUP limit plánuje rušiť aj v prípade aktuálnych klientov.

Nenechaj si ujsť
Kto ponúka najvyššie rýchlosti optického a DSL internetu na Slovensku?

„Všetci noví zákazníci, ktorí si Home DSL internet v Orangei zakúpili od 16.10.2019 dostávajú už vynovenú službu, teda so zvýšenými rýchlosťami a bez uplatňovania tzv. FUP. Existujúcim zákazníkom, teda tým, ktorí mali službu aktívnu už pred týmto dátumom, sú parametre upravované postupne,“ informoval našu redakciu Orange.

Aktuálne tak môžu mať klienti Orangeu s obmedzeným DSL internetom množstvo otázok, no je pravdepodobné, že ich operátor objasní už v najbližšom období a dátový limit zruší úplne všetkým.

Aktualizácia 14. 11. 2019 o 12:35: 

Orange priblížil, kedy a akým spôsobom bude FUP rušiť u existujúcich klientov. Ako sme však informovali pred pár dňami, úprava limitu bude prebiehať aj naďalej postupne, no podľa nových informácií operátora pre FonTech.sk môže situácia trvať ešte niekoľko mesiacov.

„Noví zákazníci Home DSL služieb majú od 16.10.2019 k dispozícii už nové parametre služieb – s vyššími rýchlosťami a bez dátových obmedzení (FUP). Existujúcim zákazníkom (ktorí si aktivovali Home DSL služby od 1.7. resp. 29.5.2019) sú rýchlosti a FUP limity upravované postupne, už aj v tomto období. Služby s novými parametrami by mali mať k dispozícii najneskôr koncom tohto roka, resp. začiatkom budúceho roka.

Našim cieľom je ponúknuť služby s lepšími parametrami pre všetkých zákazníkov, vrátane tých, ktorí majú staršie programy DSL internetu. Z tohto dôvodu budeme následne zákazníkov, ktorí si DSL internet v Orangei aktivovali pred 29.5.2019 (a nepoužívajú ho na účely konkurenčnej TV služby či pevnej linky), nachádzajú sa v oblastiach, kde je možné zvýšiť rýchlosť a majú vhodné zariadenia, oslovovať so zmenou aj počas ich aktuálnej viazanosti,“ vyjadril sa pre FonTech.sk operátor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom