Slovenskí mobilní operátori sa neustále snažia skvalitňovať svoje služby, aby oslovili čo najširšiu skupinu zákazníkov. Okrem smartfónov a paušálov si z ponuky operátorov môžeš vybrať aj pevný internet do domácnosti. Pri internete je však okrem iného veľmi dôležitým faktorom aj jeho rýchlosť.

Trendom je postupné zvyšovanie rýchlosti pevného internetu, čoho dôkazom je aj pripravované plošné zrýchlenie prístupov na VDSL a optickej sieti zo strany Telekomu, o ktorom sme ťa informovali v nedávnom článku.

Operátori poskytujú svojim zákazníkom pevný internet, ktorý môže fungovať na základe DSL technológie, alebo na optike. DSL pripojenie je prenášané telefónnymi káblami, ktoré napájajú aj pevnú linku a sú vyrobené z kovu. Dokážu prenášať vlny, ale nie svetlo.

Pri optike sú vlákna v kábloch vyrobené zo špeciálneho druhu skla, ktoré dobre vedie aj svetlo. Internet cez optiku je aj vďaka tomu veľmi rýchly, pričom dovoľuje pripájať aj na väčšiu vzdialenosť a spotrebovať pri tom menej energie.

Telekom s novými rýchlosťami

Ako už bolo vyššie spomenuté, Telekom bude postupne zvyšovať rýchlosti na optike či VDSL internete. Po novom tak rýchlosť VDSL internetu bude dosahovať rýchlosť 10/1 Mbps pri nižšom balíku, 40/4 (6) pri strednom a 90/9 pri najvyššom balíku.

Zobraziť celú galériu (0)
Deutsche Telekom (Úprava redakcie)

Rýchlosti internetu cez optickú technológiu GPON sa zvýšia na 30/3 Mbps za najnižší balík, 120/12 za stredný a 600/60 za najvyšší. Prehľad balíkov a cien si môžeš pozrieť v nižšie priloženej tabuľke. Balíky sú bez dátových a časových obmedzení.

Orange s dátovými obmedzeniami pri DSL internete

Orange ponúka svojim zákazníkom DSL internet tiež v troch cenových kategóriách. Základný s rýchlosťou 8/1 Mbps, stredný s rýchlosťou 30/3 a najvyšší s rýchlosťou 80/8.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Aj optický internet je v troch cenových kategóriách, ktoré sa od seba líšia hlavne rýchlosťou. V základnom je rýchlosť 30/5 Mbps, v strednom 300/30 a v najvyššom 500/50 Mbps. Pri optike sú všetky balíky dátovo neobmedzené, no pri DSL internete máš mesačne k dispozícii 300 GB dát. Obmedzenie je z dôvodu vyššej kvality pri využívaní internetového DSL pripojenia. Služba je v tomto prípade prevádzkovaná prostredníctvom siete externého partnera Slovak Telekom.

SWAN má internet aj pre seniorov

SWAN, podobne ako Orange, ponúka DSL internet a na výber je z troch balíkov. DSL internet S s rýchlosťou 8/1 Mbps, DSL internet M s rýchlosťou 15/1 Mbps a DSL internet L s rýchlosťou 30/3 Mbps. Optický internet je rozdelený do troch cenových kategórií v závislosti od rýchlosti. Optický internet S s rýchlosťou 50/5 Mbps, optický internet M s rýchlosťou 70/7 Mbps alebo optický internet L s rýchlosťou 100/10 Mbps. Balíky sú dátovo neobmedzené.

SWAN má v ponuke aj optický internet pre seniorov, ktorý môže získať každý dôchodca (okrem výsluhových) a každý držiteľ preukazu ZŤP. Rýchlosť pri tomto internete je 4/1 Mbps za 8,99 € mesačne. Zriaďovací poplatok je pri všetkých internetoch vo výške 1 €.

Slovanet s množstvom balíkov

Slovanet ponúka viacero balíkov DSL internetu. Najnižší DSL 10 disponuje rýchlosťou 10/1 Mbps a najvyšší DSL 80 rýchlosťou 80/8 Mbps.

Čo sa optiky týka, tak OPTIK 15 disponuje rýchlosťou 15/1 Mbps, pričom dostupný je len vo vybraných lokalitách. OPTIK 60 má maximálnu prenosovú rýchlosť 60/20 Mbps a OPTIK 100 má rýchlosť 100/30 Mbps. Pri všetkých balíkoch je dátové obmedzenie do 400 GB na mesiac, pričom zriaďovací poplatok je 50 €.

O2 funguje na odlišnej technológii

Operátor O2 poskytuje pre svojich zákazníkov internet cez technológiu LTE TDD. Ide o bezdrôtovú technológiu pre domácnosti, ktorá využíva frekvenčné pásmo 3,5 GHz a 3,7 GHz. Technológia LTE TDD prináša vysokú prenosovú rýchlosť až do 128 Mbps a stabilné pripojenie bez výpadkov a vplyvu počasia. Nakoľko O2 neposkytuje optický a ani DSL internet, do porovnávacej tabuľky nebol zaradený.

Zvyšok prevažne s optikou

Ďalší známi operátori poskytujúci internet majú vo svojej ponuke väčšinou už len optiku. Medzi nich patrí napríklad UPC, či Antik Telecom.

UPC má internet rozdelený do štyroch balíkov v závislosti od rýchlosti a ceny. K prvým trom získa zákazník aj Wi-Fi Modem za poplatok 1,90 €. K najvyššiemu balíku zákazník dostane takzvaný ConnectBox za 2,90 €.

Antik Telecom má balík Štandard s rýchlosťou do 1 Gbps (presná rýchlosť neznáma), no doobjednať si môžeš aj rozšírenie tejto služby za 26,05 € mesačne, ktoré ti zabezpečí pripojenie 1 routeru na optickú sieť. Aktivácia balíka stojí len 0,03 €. Cena pripojenia RD anténnym setom je 65 € svojpomocne alebo 165 € cez operátora.

Veľmi dobrou správou je, že slovenský zákazník si má naozaj z čoho vyberať. Na trhu je viacero operátorov, ktorí sa snažia poskytovať služby na vysokej úrovni za čo najlepšie ceny. V nižšie priloženej tabuľke si môžeš porovnať rýchlosti a ceny internetov od operátorov.

[supsystic-tables id=96]

* uvedené sú nové rýchlosti

 

[supsystic-tables id=97]

* uvedené sú nové rýchlosti

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú