Tesla Full-Self Driving (FSD) je stále iba v beta testovaní, no pokročilý asistent riadenia americkej automobilky už teraz preukazuje ohromné výsledky. „Autopilot“ dokonca v niektorých prípadoch doslova zachraňuje ľudské životy, upozornil portál CleanTechnica, Systém FSD totiž vidí aj účastníkov cestnej premávky, ktorý jazdia na červenú.

Ak máš stále pochybnosti o tom, či môžu byť technológie autonómneho riadenia lepšie a spoľahlivejšie ako človek, nové zábery z ciest ťa možno presvedčia. Tesla má aktuálne jedného z najpokročilejších asistentov jazdy, o tom nieto pochýb.

Funkcia FSD je zatiaľ iba v beta testovaní a neustále vyžaduje pozornosť vodiča, no už niekoľkokrát v minulosti tento systém dokázal, že v určitých situáciách vie byť rozhodne lepší, ako živý vodič.

Screenshot / YouTube / Whole Mars Catalog

Dokazujú to aj nové zábery z testovania funkcie FSD, ktorá v jednom prípade zabránila takmer istej kolízii s cyklistom. Tá mohla navyše skončiť pre osobu na bicykli veľmi zle, nakoľko vodič Tesly si ho absolútne nevšimol.

Tesla vie, keď niekto ide na červenú

Ako môžeš vidieť v twitterovom príspevku nižšie, vodič Tesly zastaví na križovatke, kde mu svieti červená. Po krátkej chvíli mu naskočí zelené svetlo a jeho Tesla so zapnutým autopilotom sa začne pohýnať vpred.

Zrazu ale jeho auto zastavilo a samotný vodič nevedel, prečo to Tesla urobila. Ihneď na to sa mu pred vozidlom zjavil cyklista, ktorý zjavne prešiel na červenú. Systémy vo vozidle ho však zachytili a zabránili tak kolízii.

Ako presne Tesla „vidí“ a rozpoznáva pravidlá cestnej premávky, znázorňuje ďalší príspevok z twitteru. Vodič Tesly znova stojí na semaforoch a chystá sa odbočiť vpravo.

Po naskočení zelenej sa jeho vozidlo pohne, no odbočovací manéver započne aj protiidúce vozidlo, ktoré má podľa autora právo prednosti jazdy (ide o americkú zvláštnosť – pravidlo možnosti „odbočenia vpravo na červenú“). Tesla to rozozná a vozidlo oproti vyznačí na displeji infotainmentu na modro, aby vodič elektromobilu vedel, prečo jeho auto pribrzdilo.

Získať „autopilota“ už nie je také jednoduché

Stále platí, že funkcia FSD nie je plnohodnotný autopilot a preto si vyžaduje neustálu pozornosť ľudského vodiča. Tesla dokonca nedávno spustila vlastnú „autoškolu“, ktorá preverí schopnosti každého záujemca testovať FSD.

Funkcia hodnotenia vodičov vyvolala niekoľko dôležitých otázok. Po novom totiž získajú prístup k beta testovaniu funkcie pokročilého asistenta jazdy FSD iba tí, ktorí získajú dostatočne vysoké hodnotenie.

S nástupom sledovania schopností vodičov sa teda vynorila otázka, či nebudú noví záujemci oproti tým, ktorí už prístup k FSD získali, znevýhodnení. V minulosti totiž nemusel záujemca splniť žiadne minimálne kritériá, aby nadobudol autopilota.

Tesla na tento problém reaguje tým, že o funkciu môže prísť aj vodič, ktorý k nej prístup získal už v minulosti. Funkcia sledovania vodiča je totiž aktívna aj po nadobudnutí prístupu k FSD a ak sa vodič začne správať nezodpovedne, automobilka mu prístup zruší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú