Šoférovanie na ceste, ktorá je pokrytá súvislou vrstvou snehu, nie je vždy najľahšie a najpríjemnejšie. Presvedčil sa o tom aj majiteľ Tesly Model Y, ktorý absolútne nezvládol zjazd zasneženým kopcom. Ako píše InsideEVs, za všetko pravdepodobne môže nevhodné obutie jeho auta.

Každý vodič by mal poznať rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami a ich výhody aj nevýhody, ak sa používajú v letných či zimných podmienkach.

Pre tých, ktorým sa nechce každú sezónu „prezúvať“, začali výrobcovia vyrábať takzvané celosezónne pneumatiky. Tie kombinujú vlastnosti zimných aj letných gúm, hoci s istými kompromismi.

Di Vlog/YouTube/Screenshot

Celosezónna pneumatika sa na snehu nebude nikdy správať tak dobre, ako zimná guma, ktorá je určená presne na také situácie, akú môžeš sledovať vo videu nižšie.

K zrážke s iným autom našťastie nedošlo

Majiteľ Tesly Model Y s pohonom všetkých štyroch kolies (ktorý mu ale pri jazde z kopca na veľa nie je) sa vôbec poprvýkrát vybral s autom na zjazd zasneženým kopcom. Netušil však, že jeho Tesla bude absolútne nekontrolovateľná.

NEPREHLIADNI
Tesla je nezastaviteľná. V 2021 znova zvýšila výrobu tak, ako žiadna iná automobilka

Tesly všeobecne vykazujú veľmi dobré jazdné vlastnosti aj na snehu. Ich prepracovaný softvér a stabilizačný systém mnohokrát dokáže zachrániť aj to, čo vodič pokazí. V prípade tohto Modelu Y ale nemala ani Tesla najmenšiu šancu.

Elektromobil bol obutý na 19-palcových celosezónnych pneumatikáh, názov výrobcu sa však, žiaľ, z videa nedozvedáme. Akonáhle vodič príde s autom na strmší svah, ihneď sa mu začne šmýkať predná časť vozidla. Vyjazdené koľaje totiž boli plné ľadu.

Rozhodol sa preto otočiť a vyjsť naspať, nakoľko vedel, že kopec bezpečne nedokáže zísť. Manéver sa mu ale vymkol spod kontroly a Model Y sa začal bokom kĺzať smerom do križovatky.

Šofér nekontrolovateľného auta našťastie začal trúbiť a vodiči na hlavnej ceste pred križovatkou zastali. Jediné, do čoho Tesla Model Y vrazil, boli zvodidlá na opačnej strane cesty.

Problémom budú zrejme pneumatiky

Za škodu v tomto prípade takmer určite môžu nekvalitné celosezónne pneumatiky. Ani tak sofistikované auto s pohonom všetkých štyroch kolies, akým je Tesla Model Y, na snehu nezmôže nič, ak má nesprávne obutie. V situácii, kedy sa auto kĺže po zastavených kolesách, už nepracuje ani systém ABS. Jedinou šancou je v takomto prípade auto z ľadu nasmerovať do čerstvého snehu, kde má antiblokovací systém šancu sa chytiť a kolesá dostanú aspoň akú-takú priľnavosť.

Samozrejme, s ťažkým elektromobilom a pri veľkom sklone klesania ani toto nemusí stačiť, no otočenie sa kolmo smerom ku klesaniu je asi najhoršia možnosť.

Tesly inak v zimných podmienkach vykazujú naozaj pozoruhodné výsledky. Dávnejšie sme informovali o tom, ako Model X dokázal na snehu potiahnuť 43-tonový kamión. Ak by ale bola aj táto Tesla obutá na nevhodných pneumatikách, zrejme by s kamiónom ani nepohla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú