Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V rámci vesmírnej spolupráca si mala NASA s ruským Roskozmom vymeniť voľné sedačky vo svojich kozmických lodiach letiacich do vesmíru.

Ako však informuje Futurism, NASA sa ešte stále definitívne nerozhodla. Kvôli aktuálnej geopolitickej situácii a invázii ruských vojsk na Ukrajine pritom môže ísť o oveľa väčší problém, ako americká vesmírna agentúra pôvodne predpokladala.

Odpoveď príde čoskoro

Ohľadom poskytnutia miesta ruskému kozmonautovi sa vyjadril Joel Montalbano, manažér programu ISS v NASA, počas konferencie pre misiu Crew-4. Tá odštartuje zajtra na rakete Falcon 9 a kozmickej lodi Crew Dragon, pričom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vynesie štyroch astronautov.

NASA ešte stále váha a Montalbano vyhlásil, že očakávajú rozhodnutie v polovici alebo koncom júna. Jedná sa pritom o misiu Crew-5, ktorá má podľa aktuálnych plánov odštartovať v septembri tohto roku a ešte pred vojnou na Ukrajine sa mala stať takmer s istotou prvou misiou modernej kapsuly Crew Dragon, ktorá ponesie aj ruského kozmonauta.

Roskozmos s NASA podobným spôsobom, v rámci utužovania dobrých vzťahov, spolupracoval už od 90-tych rokov. Nástupom prostorekého Dmitrija Rogozina do funkcie riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry sa však rétorika Roskozmu začala priostrovať a od začiatku vojny sa stala doslova neúnosná, keďže sa šéf Roskozmu začal vyhrážať zhodením ISS z orbity či prelepovať vlajky iných krajín na svojich raketách.

Špička medzi kozmickými loďami

Kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX je momentálne medzi kozmickými loďami celého sveta absolútnou špičkou. Naraz totiž unesie štyroch astronautov, je možné ju po renovácii opätovne použiť a poskytuje aj oveľa väčší priestor, než ktorákoľvek iná kapsula momentálne v prevádzke.

V službách ju mala sprevádzať aj kozmická loď Starliner spoločnosti Boeing, ktorá však zásadne zlyhala a kvôli technickým nedostatkom naďalej čaká na svoj náhradný demonštračný let do vesmíru.

Prišli o väčšinu spoluprác

Ruský kozmonaut v americkom stroji naposledy letel ešte v roku 2002. Potom prišiel koniec raketoplánov a Američania po ich vyradení zas lietali na ruských raketách prakticky neustále, čo NASA stálo nemálo peňazí.

Prvý kozmonaut na lodi Crew Dragon mal prelomiť viac ako 20 rokov trvajúcu pauzu tejto dôležitej spolupráce, čo je však momentálne vysoko otázne.

SpaceX

NASA si síce v tomto prípade podmienky nekladie a na rozdiel od Roskozmu si uvedomuje dosah svojho konania a možné následky takéhoto gesta. Napriek drsným vyhláseniam však spolupráca v rámci ISS, ako jedna z mála, pokračuje podľa plánov a k žiadnym vážnym zmenám zatiaľ nedochádza a to aj napriek vyhrážkam o jej páde.

Montalbano preto ostáva optimistický a dodal, že zo strany Ruska očakáva odsúhlasenie výmeny sedadiel na základe rozhovorov s ruskými náprotivkami, ktorí takúto dohodu podporujú. Aj keď sú totiž politické vzťahy napäté, udržanie podobnej spolupráce je krok správnym smerom, ktorý môže navyše pomôcť vedeckému výskumu v kozme.

Dohoda je obojstranná a rovnako tak majú lietať aj americkí astronauti na ruských Sojuzoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú