Historicky najvýznamnejší vesmírny program, ktorý vybudoval Sovietsky zväz počas Studenej vojny, sa v posledných rokoch rozpadá a ťaží najmä z dávnych úspechov. Ako vysvetľuje Space News, do jeho čela sa navyše v roku 2018 dostal Putinov miláčik Dmitrij Olegovič Rogozin, ktorý má na konte niekoľko obvinení z korupcie a Roskosmos sa pod jeho rukou rúca.

Rogozin je pritom vzdelaný človek, ktorý nesie niekoľko vysokoškolských titulov a doktorátov. Ako sa podarilo takémuto človeku zruinovať jeden z najdôležitejších vesmírnych programov, na ktorý sa ešte nedávno museli spoliehať aj Američania?

Vzdelanie nezaručí morálne hodnoty

Dmitrij Rogozin sa narodil v roku 1963 v Sovietskom zväze a vyštudoval hneď niekoľko univerzít, na ktorých získal tituly zo žurnalistiky, ekonómie, filozofie a dokonca aj technológie. Keďže vyrastal v ére najväčších úspechov kozmického veku, dalo by sa očakávať, že sa pokúsi o povznesenie vesmírneho programu svojej krajiny.

Dmitrij Rogozin počas štartu rakety Sojuz so satelitmi internetovej konštelácie OneWeb. Zdroj: Roskosmos

A na začiatku to tak skutočne vyzeralo. Do funkcie riaditeľa Roskosmu sa dostal Rogozin v roku 2018, kedy podľa Ria Novosti kritizoval aj pôvodný manažment. Podľa Space Policy Online vo funkcii nahradil Komarova, pod ktorého vedením meškala stavba Kozmodrómu Vostočnyj až 26 mesiacov už v roku 2014.

Tento kozmodróm sa nachádza na takmer úplnom východe Ruskej federácie a jeho úlohou je znížiť závislosť krajiny na Baikonure v Kazachstane, s ktorým vzťahy pomaly chladnú aj kvôli starým sovietskym raketoplánom Buran, ktoré si privlastnil kazašský podnikateľ.

Desať Rogozinových prikázaní

Svoje vedenie Roskosmu Rogozin započal predstavením desiatich pravidiel, ktorými sa má štátna korporácia pod jeho vedením riadiť, vysvetľuje Ria Novosti. Vo všeobecnosti nič zaujímavé nepredstavili, až na ôsme pravidlo, podľa ktorého sa Roskosmos vzdá svojich dlhodobých programov. Odpaľovania vlastných satelitov na orbite a ohrozovania medzinárodných projektov sa však, ako sa zdá, nevzdalo.

Dmitrij Rogozin a Vladimír Putin skúmajúci modely rakiet Angara. Zdroj: Roscosmos

Nie je úplne jasné, čo chcel Rogozin týmto pravidlom povedať, avšak Roskosmos sa svojich dlhodobých programov a plánov rozhodne nevzdal. Tento nový riaditeľ zároveň vyhlásil, že hlavnou úlohou Roskosmu je expanzia vo vesmíre a tak je vzdanie sa dlhodobých programov prakticky nemožné, dodáva Ria Novosti.

Postupom času predstavil množstvo veľkolepých plánov a prisľúbil skutočný rozvoj a napredovanie Ruska vo vesmíre, rozkázal aj plné využitie nového Kozmodrómu Vostočnyj a jeho prípravu na lety s posádkami. Posádka však dodnes z tohto komplexu neodštartovala a samotný Roskosmos sa pod Rogozinovou rukou zdanlivo rozpadá. Kde sa stala chyba?

S USA si môžu podať ruky
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú