NASA dokázala chytiť miesto na nadchádzajúcom lete kozmickej lode Soyuz pre svojho astronauta len dva mesiace vopred, čo je na pomery vesmírnych agentúr veľmi krátka doba. Za sedadlo sa však nechystajú zaplatiť, Rusku zrejme na oplátku ponúknu let na svojom vlastnom stroji, informuje SPACE.
USA sa opäť osamostatnila, treba však udržiavať dobré vzťahy
Napriek tomu, že USA po rokoch opäť nadobudla schopnosť vynášať do vesmíru astronautov z vlastného územia, na vlastnej rakete a vlastnej kozmickej lodi, NASA si zarezervovala jedno zo sedadiel na najbližšom lete Soyuzu. Tentoraz však platiť zrejme nebudú – kým ich astronaut poletí na Soyuze, ruský kozmonaut v budúcnosti poletí na kozmickej lodi Crew Dragon, ktorú vyvinula spoločnosť SpaceX.

Ide o dobrý krok vpred v utužovaní vesmírnych vzťahov, ktoré sú už tak miestami naštrbované nevhodnými politickými rozhodnutiami. Okrem toho však ide aj o dôležité pravidlo, ktorým sa vesmírna agentúra riadi – vždy mať v zálohe plán B, píše NASA. Astronautom, ktorý obsadí sedadlo na Soyuze, je Mark T. Vande Hei, ktorý vo vesmíre strávil už vyše 168 dní, z toho viac než 20 hodín v otvorenom priestore počas štyroch výstupov.
Ako informuje NASA, do vesmíru letel po prvý raz 13. septembra roku 2017, takisto na kozmickej lodi Soyuz. Než sa stal astronautom, slúžil napríklad ako aquanaut v podmorskom laboratóriu Aquarius či ako pracovník letovej kontroly, kde mal na starosti komunikáciu s astronautmi vo vesmíre.
Prioritou NASA je dnes Crew Dragon, jeho ďalší let sa už blíži
Od vyradenia Raketoplánu z prevádzky nemali Spojené štáty možnosť transportu vlastných astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Roky preto lietali na ruských strojoch, čo sa zmenilo až príchodom Muskovej spoločnosti SpaceX.

Spoločnosť vyvinula vlastnú opakovateľné použiteľnú raketu a kozmickú loď Crew Dragon, ktorá už má za sebou dva lety s astronautmi. Naraz ich pojme štyroch a v porovnaní so Soyuzom je lepšia vo väčšine parametrov – to je však pochopiteľné, keďže Crew Dragon je nový, modernejší stroj.
Jeho ďalší let s posádkou Crew-2 je za rohom, uskutočniť sa má 22. apríla a na ISS vynesie štyroch astronautov. Zaujímavé však je, že pôjde o prvý let astronautov na rakete, ktorá už v minulosti letela a následne úspešne pristála. Konkrétne ide o prvý stupeň B1061, ktorý letel s prvou plnohodnotnou posádkou misie Crew-1 v minulom roku.

Soyuz naďalej ostáva veľmi dôležitou súčasťou vesmírneho výskumu. I keď na scénu prišiel Crew Dragon, dve kozmické lode stále nie sú priveľa. Funkčným sa má stať aj Starliner, ktorý usilovne vyvíja spoločnosť Boeing a ktorý mal v minulosti našliapnuté na to, aby predbehol SpaceX. Testovací let však prebehol katastrofálne a kapsula Starliner čaká na ďalší testovací let.
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?
Články, ktoré hýbu svetom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
