Vesmírna loď americkej spoločnosti Boeing sa po dlhých rokoch riešenia neočakávaných problémov konečne dostala na obežnú dráhu, kde sa spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Na svojej palube doniesla táto kapsula, známa ako Starliner, celým názvom CST-100 Starliner, dvojčlennú posádku astronautov, ktorí mali pôvodne na ISS stráviť len jeden týždeň.

Ide totiž len o ostrý testovací let, avšak ani po rokoch úprav nejde tak, ako by mal. Objavilo sa hneď niekoľko ďalších problémov a NASA v spolupráci s Boeingom návrat týchto astronautov už po niekoľký raz odložila, pričom z týždňovej misie je dnes už trojtýždňová a stále nie je známe, kedy sa bude môcť Starliner vrátiť na Zem. Situácia je napätá, NASA sa ale sebadôvery, resp. dôvery v Boeing zatiaľ, aspoň verejne, nevzdáva, upozorňuje NewAtlas.

Zahanbujúca porážka

Starliner je momentálne úhlavným, avšak už nie jediným konkurentom kozmickej lodi Dragon takisto americkej spoločnosti SpaceX, ktorej sa ale podarilo uviesť tento stroj do prevádzky oveľa skôr a na lacnejšej rakete. Boeing sa ale samozrejme nevzdal, keďže mal v rukách prestížny kontrakt, v prípade ktorého je po dlhom odklade a mnohých problémoch otázne, či bol pre firmu vlastne ziskový.

Firma naráža na zásadné problémy so svojou leteckou divíziou a nik ešte pred pár rokmi neočakával, že môže táto technologická ikona zažiť v pretekoch so začiatočníkom ako je SpaceX tak zdrvujúcu a zahanbujúcu porážku. Po rokoch odkladov na Zemi teraz jej kozmická loď Starliner naráža aj na odklady na obežnej dráhe, približne 400 km nad povrchom našej planéty, kam dopravila na najväčšiu vesmírnu stanicu v histórii dvoch astronautov.

ULA/Flickr

Podľa portálu SPACE.com Starliner ešte stále nemá stanovený termín návratu. Štart prebehol ešte 5. júna a celá misia mala pôvodne trvať 10 dní, pričom jej priebeh už pomaly začína atakovať hranicu jedného celého mesiaca. Na ISS zotrval počas podobnej testovacej misie dlhšie aj konkurenčný Dragon, avšak z úplne iných dôvodov – fungoval lepšie než sa čakalo a posádka potrebovala pomoc od dvoch astronautov, ktorých SpaceX do kozmu dopravil.

Kde sa stala chyba?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú