Vesmír mohol vzniknúť v laboratóriu vyššej civilizácie. Aspoň to hovorí nová teória nášho vzniku, s ktorou prišiel známy izraelsko-americký teoretický fyzik a astrofyzik, Avi Loeb. Táto teória, aj keď znie šialene, spája ideu stvoriteľa a teóriu kvantovej gravitácie, pričom stojí na reálnych vedeckých základoch, informuje portál Futurism.

Sme len experiment?

Avi Loeb, známy vedec z Harvardskej univerzity, publikoval svoje najnovšie myšlienkové pochody v populárnom vedeckom online magazíne Scientific American. Podotýka, že najväčšou záhadou histórie je, čo sa vlastne stalo pred veľkým treskom.

Odkiaľ náš vesmír pochádza? Miliardy ľudí sa priklonili k náboženstvu a viere, že vesmír vznikol v rukách stvoriteľa. Rôzne náboženstvá ho interpretujú rôznymi spôsobmi, kým veda ostáva v tejto otázke bez potrebných dôkazov nestranná a skeptická.

ESA/Hubble/NASA/Flickr

Teória stvoriteľa však, ako sa zdá, nie je vedecký nemožná a vylúčená – s ňou počíta aj teória, podľa ktorej žijeme v simulácii. Avi Loeb si myslí, že pokročilá civilizácia mohla vyvinúť technológie potrebné na to, aby vytvorila vesmír len vďaka kvantovému tunelovaniu.

Dokážeme to aj my

Náš vesmír má plochú geometriu a nulovú energiu – to znamená, že všetka kladná energie je anulovaná zápornou energiou vo forme gravitácie. Avi Loeb si myslí, že s dostatočným technologickým pokrokom by sme vďaka tomu dokázali vytvoriť vesmír aj my.

Táto teória podporuje myšlienku, podľa ktorej je vesmír svojim spôsobom živý organizmus, ktorý sa množí pomocou inteligentnej civilizácie. Je však možné, že vesmír nie je stvorený pre nás, ale pre iné civilizácie, ktoré sú od nás oveľa inteligentnejšie a dokážu dosiahnuť potrebný pokrok na vytvorenie nového kozmu.

NASA/ESA/Caltech/Hubble

Aj keď sa zdá náš vesmír prázdny, je jednoducho možné, že v ňom sú oveľa pokročilejšie civilizácie, ktorým sa nikdy nevyrovnáme. Avi Loeb zároveň navrhuje novú škálu, podľa ktorej by sa mala merať úroveň civilizácie.

Nový systém triedenia

Loeb navrhuje, aby sa civilizácie netriedili podľa spotreby energetickej energie tak, ako to robí Kardaševova škála, ale podľa schopnosti reprodukovať astrofyzické podmienky, ktoré viedli k vzniku danej civilizácie.

Podľa novej škály sa ľudstvo radí do triedy C, pretože sme momentálne neschopní vytvoriť potrebné podmienky čo i len na našej planéte v prípade, že Slnko zomrie. Keďže ničíme aj prirodzené podmienky Zeme, môžeme byť dokonca označení ako civilizácia triedy D.

Thomas Pesquet/NASA/ESA/Flickr

Civilizácia triedy B musí mať schopnosť vytvoriť a udržať potrebné podmienky pre život na svojej planéte aj bez svojej materskej hviezdy. Trieda A to má oveľa ťažšie – musí vytvoriť dostatočnú hustotu temnej energie v pomerne malom priestore a vytvoriť nový vesmír. A práve tak sme mohli vzniknúť aj my.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú