Tempo výstavby verejných nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku je pomalšie ako európsky priemer. Zodpovedá však trendom v predaji elektromobilov, ktoré u nás dosahujú najmenší podiel na celkových registráciách v celej Európskej únii.

Pre približne 10 tisíc elektromobilov, jazdiacich v súčasnosti po slovenských cestách, bolo ku koncu roka k dispozícii 1808 nabíjacích konektorov na 740 lokalitách s celkovým inštalovaným výkonom 82 082 kW. Výraznejší nárast počtu dostupných lokalít aj nabíjacích staníc očakáva Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) v roku 2024, kedy budú do prevádzky uvedené stovky nabíjačiek vybudovaných z dvoch výziev Plánu obnovy a odolnosti zameraných na firmy a samosprávy.

Podobne pozitívne sú aj prírastky v počte konektorov s výkonom nad 150 kW, ktoré zaznamenali nárast o 73 percent. Medziročný nárast v celkovom počte dostupných verejných konektorov predstavuje 22 % a v počte lokalít 18 %. Aktuálny prehľad o verejnej nabíjacej sieti na Slovensku, v ktorom SEVA zbiera informácie od všetkých operátorov nabíjacích služieb, je dostupný na webovej stránke nabijame.sk.

Inštalovaný výkon verejných nabíjacích staníc narástol za rok o takmer 50 %
SEVA

Sumárne informácie, ktoré na štvrťročnej báze zverejňuje SEVA, zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc. Je pritom potrebné zdôrazniť, že v priemere sa viac ako 80 % výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach – v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách.

„Pre rýchlejšiu adaptáciu elektromobility by bolo veľkým prínosom, ak by sme dokázali z Plánu obnovy a odolnosti vyčleniť prostriedky aj na podporu výstavby takýchto neverejných staníc, ako je to napríklad možné v Českej republike alebo v Nemecku“, tvrdí riaditeľ SEVA. Iba tieto nabíjačky, pri ktorých nejde o čo najrýchlejšie nabitie, umožňujú niekoľkohodinové nabíjanie napríklad v noci za najvýhodnejšie tarify. Práve bežné, tzv. pomalé nabíjačky sa môžu stať súčasťou inteligentných sietí, v rámci ktorých sa cez riadené nabíjanie dajú elektromobily využiť pre podporu stability distribučnej sústavy.

Z celkového počtu 1808 konektorov bolo 1322 AC nabíjačiek s výkonom do 22 kW, čo je o 25,5 % viac než v predchádzajúcom roku (1053). Nabíjačiek typu DC s výkonom aspoň 50 kW bolo 455, čo znamená 36,2 % nárast oproti 334 kusom v roku 2022. V kategórii AC nabíjačiek s výkonom aspoň 150 kW bol nárast o 73,3 %, ich počet stúpol z 86 na 149. Konektorov s výkonom 300 kW pribudlo pomerne najviac, ich počet sa zvýšil z 10 na 32, teda o 220 %. Celkový inštalovaný výkon nabíjacích konektorov dosiahol hodnotu 82 084 kW, čo predstavuje nárast o 45,9 % oproti 56 266 kW v predchádzajúcom roku

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú