V súčasnosti je možné prezerať cez smartfón svoje obľúbené weby pomocou rôznych prehliadačov, ktoré sa od seba odlišujú najmä rýchlosťou. Aby sa ukázalo, ktorý z najznámejších prehliadačov dokáže poraziť konkurenciu, ocitla sa najznámejšia štvorica v rýchlostnom teste.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Tejto rýchlostnej skúšky sa zúčastnil prehliadač od kórejského Samsungu vo verzii 6.2, Google Chrome 63, Microsoft Edge, ale aj nový Firefox Mobile verzie 57. Štvorica týchto prehliadačov bola skúšaná na smartfóne Samsung Galaxy Note 8 aplikáciami Speedometer, JetStream, MotionMark a Basemark Web 3.0. Každý z týchto benchmarkov testoval špecifické vlastnosti prehliadačov, podľa ktorých bol následne vybraných ten najlepší.

Súboj tých najznámejších prehliadačov

Mozilla sa tento rok vyšvihla so svojim novým prehliadačom Quantum, ktorý mnohých zaskočil svojou rýchlosťou. Spoločnosť však rovnako tvrdí, že aj jej mobilný prehliadač bol navrhovaný paralelne s najnovším Firefoxom. Veľkým konkurentom je tiež Google Chrome, ktorý má poriadnu základňu fanúšikov a tí naň nedajú dopustiť. Prehliadač od Samsungu zasa donedávna v rýchlostných testoch dominoval, no s príchodom vylepšených rivalov sa situácia mohla zmeniť.

Nenechaj si ujsť
Microsoft Edge je prekvapivo hitom v Google Play. Prekonal veľký míľnik v počte stiahnutí

V aplikácií Speedometer bola počas testu skúšaná odozva webových aplikácií a JetStream zasa potrápil prehliadače pri zobrazovaní aplikácií v 3D, šifrovaní a celkovom výkone. MotionMark otestoval fungovanie CSS či HTML5 a Basemark Web 3.0 sa pozrel na výpočty, WebGL 2.0, ale aj JavaScript. Ako dopadla táto štvorica prehliadačov v jednotlivých testoch nájdeš v tabuľke nižšie.

Prehliadače
Samsung Browser vo verzii 6.2 Google Chrome vo verzii 63 Mozilla Firefox vo verzii 57 Microsoft Edge
Speedometer 37.9 41.62 19 40.09
JetStream 68.428 64.839 63.563 63.606
MotionMark 30.76 92.91 20.04 98.77
Basemark Web 3.0 129.15 190.37 152.61 212.12

Výsledné čísla hovoria za všetko a najrýchlejším prehliadačom pre smartfóny bol vo väčšine testov ten od Samsungu. Občasne ho však trápia problémy s kompatibilitou. Adeptom sa tak pre väčšinu používateľov môže stať práve Google Chrome.

Pokiaľ však niekto rád experimentuje, môže si na svojom smartfóne vyskúšať aj prehliadanie cez Microsoft Edge, ktorý v tomto testovaní prekvapil. Voľba prehliadača ale stále ostáva na preferenciách používateľov, ktorí nemusia vždy preferovať len rýchlosť načítavania. Ktorý z tejto štvorice využívaš na svojom smartfóne?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
40%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
10%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
50%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Faterson

  Dolphin, Mercury, Puffin, Opera… Netreba sa hneď otrocky vrhať do náruče korporátnych prehliadačov. Veď vieme, že korporácie sú známe najmä podradnou kvalitou svojich softvérov.

 • tom

  som slepy alebo vidim dobre ze vo vacsine testov viedla mozzila a nie samsung?? cim nizsia odozva tym lepsie nie??

  • kuko61

   Nie :) čísla nie sú odozva, výsledok týchto testov je skóre, čím vyššie, tým lepšie…

 • Adrián

  kedze tabulku robil asi 10 rocny chalan a neda sa z toho urcit co za hodnotu su tie cisla, ci skore ci samotna odozva tak tazko mozem ja ako citatel urcit, co lepsie

  ak je to odozva, tak vyhrala mozilla, ak je to skore tak je to chrome/edge, ani v jednom pripade vsak samsung nevyhral, takze fakt neviem odkial mate to zhodnotenie

 • Andrej

  Podľa vašej tabuľky si najlepšie viedol Firefox a nie ten črep od Samsungu ;) Pozrite si lepšie čísla

 • Fyi de Will

  ja používam všade operu a som spokojný.