V súvislosti s elektromobilmi je veľkou témou aj infraštruktúra spojená s nabíjacími stanicami. Existuje viacero webov či aplikácií, ktoré ti ukážu dostupnosť nabíjacích staníc, ich presnú polohu, cenu a rýchlosť nabíjania.

Nabíjacie stanice je možné nájsť väčšinou pri hypermarketoch, čerpacích staniciach či rôznych biznis centrách.

O budovanie sa starajú predovšetkým elektrárne a distribútori

Za nabíjacie stanice vďačíme predovšetkým spoločnosti Greenway, elektrárňam či spoločnostiam zodpovedným za distribúciu elektrickej energie. So spoločnosťou Greenway spolupracuje aj obchodná sieť Tesco. V tomto prípade je k dispozícii DC nabíjanie (jednosmerným prúdom) a AC nabíjanie (striedavým prúdom).

Spoločnosť Greenway pred časom zmenila svoj cenník, ktorý nájdeš nižšie. Cena za AC nabíjanie je stanovená na 0,25 €/kWh a cena za DC nabíjanie sa pohybuje od 0,26 €/kWh do 0,59 €/kWh v závislosti od výkonu a dĺžky nabíjania. Celkovo však spoločnosť poskytuje dva programy Energia MAX a Energia PLUS za rôzne mesačné poplatky.

Zobraziť celú galériu (6)
Printscreen/GreenWay

Za tretí program Energia STANDARD sa mesačný poplatok neplatí, no ceny za nabíjanie sú v porovnaní s prechádzajúcimi programami výrazne vyššie. Navyše po uplynutí času pripojenia zdarma sa účtuje navyše 0,10 €/min.

Slovenské elektrárne/Enel zriadili na Slovensku zatiaľ 6 nabíjacích staníc, ktoré sa nachádzajú v prevádzkových a administratívnych objektoch spoločnosti v Bratislave, Trenčíne, Novákoch, Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Nabíjanie je zadarmo, pričom na odblokovanie nabíjačky potrebuješ RFID kartu, ktorú si vypýtaš na vrátniciach jednotlivých objektov. Východoslovenská energetika vybudovala 15 nabíjacích staníc vo viacerých mestách. Nabíjanie je zdarma, pričom naň nepotrebuješ žiadnu kartu.

Západoslovenská energetika vybudovala už vyše 100 nabíjacích staníc po celom Slovensku, pričom najväčšie zastúpenie má Bratislava a jej okolie. Spoločnosť vytvorila nové nabíjacie programy ZSE Drive, ktoré sú spoplatnené. Nabíjať je možné všetky druhy elektromobilov a plug-in hybridov. Stanice ZSE Drive disponujú oboma celosvetovými štandardmi pre rýchlonabíjanie Chademo a CCS, ako aj konektorom pre pomalé nabíjanie Type 2 Mannekes.

Na nabíjanie si stačí buď vybaviť RFID kartu, ktorú ti vystavia za 6 €, alebo stiahnuť aplikáciu ZSE Drive z Google Play či App Store. Pomocou aplikácie je možné elektromobil nabiť jednorázovo, pričom cena pri AC nabíjaní je 0,29 €/kWh a pri DC nabíjaní 0,49 €/kWh. S nabíjacou kartou je však nabíjanie lacnejšie, čo určite ocenia používatelia, ktorí budú na nabíjacích staniciach ZSE tankovať častejšie.

Spoločnosť spolupracuje aj s poskytovateľmi v zahraničí, takže kartu môžeš využívať aj na nabíjanie v zahraničí cez takzvaný zahraničný roaming. Ten stojí 39 €/deň a zo začiatku zahŕňa predovšetkým sesterských poskytovateľov zo skupiny E.ON, ktorí sa nachádzajú v Českej republike, Maďarsku a Nemecku.

Zobraziť celú galériu (6)
Printscreen/ZSE Drive

Cena za nabíjanie sa pohybuje od 0 € do 69 € mesačne v závislosti od zvoleného programu. Pri niektorých typoch nabíjania sa potom účtujú zvlášť poplatky za kWh, ktoré môžu byť v rozmedzí od 0,00 € do 0,39 € taktiež v závislosti od zvoleného programu. ZSE navyše ponúka možnosť rezervovať si konektor, takže budeš mať istotu, že si svoj automobil ihneď nabiješ bez čakania. Rezervácia je zdarma, no za jej nevyužitie sa účtuje poplatok 6 €.

Nová sieť s výbornými cenami

O novo vznikajúcu sieť nabíjacích staníc sa postará slovenská spoločnosť Ejoin, za ktorou stojí podnikateľ Juraj Ondrejka. Firma je so svojim projektom zatiaľ len na začiatku, takže sa v súčasnosti musíme uspokojiť len so šiestimi stanicami, ktoré nájdeš v Bratislave, Žiline, Prievidzi, Banskej Bystrici a Dubnici nad Váhom. Ďalšie však budú postupne pribúdať, pričom očakávať môžeme aj ambíciu presadiť sa na zahraničných trhoch.

Spoločnosť sa chce rozmiestnením svojich staníc zamerať predovšetkým na miesta, kde sa bežne pohybuje väčšie množstvo ľudí. Pôjde tak hlavne o obchodné centrá, turistické oblasti či reštaurácie s rýchlym občerstvením.

Pred samotným nabíjaním je potrebné sa zaregistrovať. Hneď po registrácii obdržíš v maily kód na autorizáciu nabíjačky. Neskôr ti príde poštou karta, ktorú už budeš využívať na ďalšie nabíjania. Spoločnosť však pracuje aj na vývoji mobilnej aplikácie pre Android a iOS.

Čo sa cien týka, tak tie sú veľmi prijateľné, pričom v niektorých prípadoch sú dokonca lacnejšie oproti ZSE Drive či Greenway. Cena závisí od zvoleného balíka a mesačného poplatku.

AC nabíjanie však začína už na cene od 0.09 €/kWh a DC nabíjanie od 0,20 €/kWh. Parkovanie je počas nabíjania zdarma, ak neprekročíš 90 minút. Následne sú účtovné 3 € za každú začatú hodinu.

Ultra rýchle nabíjanie aj na Slovensku

Pokiaľ vlastníš elektromobil od Tesly, určite ťa budú zaujímať nabíjacie stanice Tesla Supercharger. Ide o jednu z najvýkonnejších nabíjacích staníc na svete, ktorá sa nachádza aj na Slovensku, konkrétne v Bratislave pri Auparku, v Demänovej a vo Zvolene. Tesla pred časom zvýšila ceny za nabíjanie cez nabíjacie stanice Supercharger, pričom argumentovala tým, že získané prostriedky investuje do budovania ďalších staníc.

Cena sa chvíľu pohybovala na úrovni 0,28 € za kWh, no po kritike zo strany verejnosti bola cena znížená na 0,25 € za kWh. Rýchlosť nabíjania je 270 km za pol hodinu. Štandardne sa rýchlosť nabíjania vyjadruje v km/h, no dôvod, prečo to Tesla takto nerobí, je bezpečnosť. Supercharger totiž nenabíja batériu konštantnou rýchlosťou.

O trh sa delí viacero spoločností

Ultrarýchlu nabíjaciu stanicu môžeš vyskúšať aj na čerpacej stanici Slovnaft, ktorá sa nachádza na rýchlostnej ceste R1 v lokalite Budča. Ide vôbec o prvú ultra-rýchlu stanicu na Slovensku v rámci projektu NEXT-E. Do prevádzky ju uviedla Západoslovenská energetika. Nabíjacia stanica umožňuje výrazne rýchlejšie nabíjanie elektromobilov vďaka výkonu až 350 kW.

Najnovšie sa však ultra-rýchlej nabíjacej stanice dočkáš aj v bratislavskom obchodnom centre Aupark, kde ju ešte koncom roka 2019 predstavila spoločnosť ZSE.

V tomto prípade ide taktiež o nabíjaciu stanicu s výkonom až 350 kW, pričom vybudovaná bola taktiež vďaka programu NEXT-E. Výkon ultra-rýchlych staníc v súčasnosti dokáže naplno využiť len Tesla Model 3 alebo Porsche Taycan, no časom sa pridajú aj ďalšie modely. Okrem toho vieš ultrarýchle nabíjacie stanice spoločnosti ZSE nájsť aj pri odpočívadle Beladice či v Košiciach.

Na Slovensku pôsobia aj ďalšie, no podstatne menšie spoločnosti, ktoré prevádzkujú malé množstvo staníc predovšetkým v menších mestách či obciach. Medzi takéto spoločnosti patrí napríklad SCAME, či Polyfazer, ktorá prevádzkuje české nabíjacie stanice Nikola. Ceny za nabíjanie sa však môžu líšiť v závislosti od lokality, prípadne sa dajú zistiť len po inštalácii aplikácie.

Aj napriek tomu, že infraštruktúra nabíjacích staníc ešte nie je úplne dokonalá, môžeme skonštatovať, že k počtu elektromobilov, ktoré brázdia slovenské cesty, je sieť staníc na slušnej úrovni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP