Mliečna dráha slúži astronómom ako model na štúdium galaktickej evolúcie. Nachádzame sa v jej vnútri, čo nám na jednej strane umožňuje detailný výskum, no na strane druhej skresľuje niektoré naše poznatky. Nový výskum v rámci projektu SAGA Survey (Satellites Around Galactic Analogs), ktorý analyzuje 101 galaxií s podobnou hmotnosťou, odhalil, že naša galaxia sa v mnohých ohľadoch líši.

Štúdia publikovaná v žurnále The Astrophysical Journal vrhá nové svetlo na temnú hmotu, tvorbu hviezd a správanie satelitných galaxií. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Mliečna dráha je úplne iná, ako ostatné galaxie

Jedným z najvýraznejších rozdielov je počet a správanie satelitných galaxií. Kým iné galaxie majú v priemere 5 až 13 satelitov, Mliečna dráha ich má len 4, ktoré stoja za zmienku.

Stefan Payne-Wardenaar / MPIA/ Gaia/ ESA

Tento rozdiel môže súvisieť s temnou hmotou, ktorá obklopuje väčšiu galaxiu. Výskum ukazuje, že čím bližšie sú satelitné galaxie k hostiteľskej galaxii, tým rýchlejšie u nich dochádza k „zhášania“ (quenching – prestávajú sa tvoriť hviezdy) tvorby hviezd. Temná hmota môže pôsobiť ako gravitačný „tlak“, ktorý obmedzuje tvorbu nových hviezd tým, že ovplyvňuje prúdenie kľúčového materiálu pre vznik hviezd, ktorým je plyn.

Ralf Kaehler/SLAC National Accelerator Laboratory

Čo „zavraždilo“ celú masívnu galaxiu

Odpoveďou je supermasívna čierna diera v jadre galaxie. Čierne diery tohto typu často vytvárajú tzv. aktívne galaktické jadrá (AGN). Keď čierna diera „požiera“ okolitý materiál, uvoľňuje obrovské množstvo energie, ktorá má schopnosť vypudiť chladný plyn z galaxie. Tento plyn je nevyhnutný pre tvorbu nových hviezd a bez neho sa galaxia ocitá vo fáze tzv. „quenchingu“ alebo „zhášania“ – prestane tvoriť nové hviezdy.

JWST priniesol nové údaje, ktoré ukázali, že Pablova galaxia vyhadzuje obrovské množstvo plynu, a to nielen horúceho, ale aj chladného. Práve tento chladný plyn je kľúčový pre vznik hviezd. To poskytlo prvý priamy dôkaz, že AGN dokáže „uhasiť“ hviezdotvorbu odstránením jej základného paliva. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Temná hmota a modely galaktickej evolúcie

Projekt SAGA tiež poukázal na úlohu menších halo štruktúr z temnej hmoty, ktoré obklopujú satelitné galaxie. Simulácie prepojené s dátami z 101 galaxií ukázali, že temná hmota má kľúčový vplyv na formovanie a vývoj galaxií na rôznych škálach. Modely založené na údajoch SAGA dokázali presne predpovedať rozloženie hmotnosti satelitov aj ich rýchlosť formovania hviezd. Tento výskum zároveň zdôrazňuje, že Mliečna cesta nemusí byť typickým zástupcom galaxií, čím význame obohacuje naše chápanie kozmických procesov.

NASA

Ako zdôraznila Risa Wechsler spoluautorka štúdie: „Hoci je Mliečna cesta výnimočné laboratórium, nemôžeme ju považovať za štandard. SAGA nám poskytuje širší pohľad na procesy, ktoré formujú galaxie v rôznych prostrediach.“ Výskum tak nastavuje nové kritériá pre budúce analýzy galaktickej evolúcie a temnej hmoty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú