Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kryptomenová platforma Celsius vyhlásila bankrot, na trhu vydržala len 5 rokov a má obrovský dlh u 1,7 milióna svojich používateľov. Ich majetok je momentálne v ohrození a podľa The Guardian je dôvodov pre túto nepríjemnú situáciu hneď niekoľko, vrátane zlých rozhodnutí samotnej spoločnosti.

Majú u nej miliardy

Podľa zverejnených dokumentov má Celsius vo vlastníctve ešte 4,3 miliardy amerických dolárov, pričom jej záväzky dosahujú až 5,5 miliardy $, z ktorých 4,7 miliardy $ dlží svojim používateľom v úctyhodnom počte 1,7 milióna. Riaditeľ spoločnosti v týchto dokumentoch priznáva, že jedným z dôvodov sú aj zlé rozhodnutia o prerozdelení majetkov platformy.

Jedným takýmto rozhodnutím je napríklad 35 000 jednotiek kryptomeny Ether spoločnosti StakeHound, ktorá ich následne stratila kvôli chybe spoločnosti Fireblocks zodpovednej za spravovanie a ukladanie aktív. StakeHound síce firmu zažaloval kvôli nedbanlivosti, tá ju ale popiera.

Nepomohol ani fakt, že si Celsius požičal od súkromníka peniaze medzi rokmi 2019 a 2021 a keď sa platforma pokúsila o vrátenie týchto peňazí, poskytovateľ pôžičky nedokázal vrátiť ručenie. Platforme tak momentálne dlží takmer pol miliardy amerických dolárov, z toho množstvo v bitcoinoch.

Strácajú kontakt s realitou

Kryptomeny stratili v porovnaním s minulým rokom až cez 70 % svojej hodnoty a bitcoin sa na chvíľu dostal aj pod dôležitú hranicu 20 000 € za kus. Podľa odborníkov ostávajú niektorí majitelia kryptomien až prehnane optimistickí a na tento nezdravý optimizmus upozorňujú už dlhšiu dobu. Niektorí napríklad veria, že bitcoin do konca roka ešte zdvojnásobí svoju hodnotu napriek tomu, že tomu nič nenaznačuje.

Pád si vyberá svoju daň

Okrem týchto zlých rozhodnutí je ale na vine aj stav trhu, ktorý zažíva strmý pád a najväčšie kryptomeny letia strmhlav nadol. Obe najväčšie kryptomeny, bitcoin a ethereum, ale v posledných dňoch dosiahli stabilizáciu svojej hodnoty a ďalej, aspoň zatiaľ, nepadajú. Za celkový pád môže kríza spôsobená ako pandémiou Covid-19, tak aj vojnou na Ukrajine.

Freepik

Podľa riaditeľa spoločnosti je súčasťou možného plánu obnovy použitie vlastnej krypto-ťažobnej operácie za účelom zmiernenia poklesu svojich kryptomenových aktív. Firme naďalej chýba asi 1,2 miliardy $ na vyplatenie všetkých svojich podlžností, vysvetľuje portál Decrypt a dodáva, že jedným z dôvodov pre bankrot je, paradoxne, jej nečakané rýchly rast.

„Vo výsledku spravila spoločnosť rozhodnutia, ktoré sa s odstupom času ukázali ako chabé. Niektoré z prerozdeľovacích aktivít potrebovali pridlho na uvoľnenie a nechali spoločnosť s disproporčnými záväzkami v pomere k bezprecedentným poklesom trhu,“ vysvetľuje Alex Mashinsky, riaditeľ kryptoplatformy Celsius.

Do nepríjemnej situácie sa nedávno dostala aj najväčšia kryptomenová burza Binance, voči ktorej otvorila Americká komisia pre cenné papiere vyšetrovanie. Okrem toho mala problémy aj s dočasným pozastavením výberov bitcoinov, ktoré spôsobilo ešte väčšiu paniku na trhu s kryptomenami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú