Najväčšia kryptoburza sveta Binance sa opäť raz dostala do pozornosti regulačných úradov. K početným vyšetrovaniam najnovšie pribudlo ďalšie, tentokrát zo strany Americkej komisie pre cenné papiere (SEC), informuje Bloomberg.

Porušili pravidlá

SEC aktuálne spustilo vyšetrovanie voči Binance. Regulátor si chce posvietiť predovšetkým na vznik tokenu Binance Coin (BNB), ktorý je natívnou kryptomenou burzy a s trhovou kapitalizáciou 47 miliárd dolárov je piatym najpopulárnejším kryptoaktívom súčasnosti.

Čítal si už? 
Potopilo miliardy a je základom známych kryptomien. Pálenie mincí je proces, ktorý nemá obdoby

Vyšetrovanie sa týka uvedenia BNB na trh, konkrétne roku 2017, kedy bola kryptomena ponúknutá v rámci tzv. ICO, teda prvotnej ponuky pre investorov. V rámci nej bolo na predaj ponúknutých 100 miliónov tokenov za cenu približne 10 centov.

Regulátor teraz skúma, či pri predstavení kryptomeny nedošlo k obchádzaniu pravidiel a či token BNB nemal byť správne registrovaný ako cenný papier. Podľa amerického zákona musia byť všetky spoločnosti, ktoré vydávajú cenné papiere, zaregistrované a schválené zo strany SEC, čo sa v prípade Binance nestalo.

Unsplash

Čaká sa na kľúčový verdikt

Binance coin však nie je jedinou kryptomenou, ktorá sa ocitla v hľadáčiku komisie pre cenné papiere. SEC na čele s predsedom Garym Genslerom totiž zastáva názor, že prakticky všetky kryptoaktíva s výnimkou bitcoinu sú cennými papiermi a mali by byť regulované.

Aj preto SEC v decembri 2020 formálne obvinil Ripple Labs Inc s ich natívnym tokenom ripple (XRP) z predaja neregistrovaných cenných papierov. Súdny spor je v kryptosvete pozorne sledovanou udalosťou, verdikt totiž vo veľkom napovie o ďalšom smerovaní digitálnych mien, prinajmenšom na trhu Spojených štátov.

Ak by SEC so žalobou uspela, oficiálne by platilo, že kryptomeny sú cennými papiermi a musia byť registrované pod regulačným úradom. Takýto verdikt by takmer s istotou spustil lavínu súdnych sporov voči ďalším kryptomenám.

Prali špinavé peniaze

Spustenie vyšetrovania zo strany SEC nie je jedinou nepríjemnosťou, ktorej najväčšia kryptoburza sveta aktuálne čelí. Reuters v rozsiahlej správe totiž upozorňuje, že Binance predstavuje populárny nástroj na pranie špinavých peňazí.

Changpeng Zhao / Zdroj: Binance

Vyšetrovanie malo odhaliť, že v rokoch 2017 až 2021 sa prostredníctvom známej burzy prepralo približne 2,35 miliardy dolárov, ktoré pochádzali z nelegálnej činnosti. Binance mala na pranie špinavých peňazí používať napríklad severokórejská hackerská skupina Lazarus alebo ruská kriminálna organizácia známa pod menom Hydra.

Binance v oficiálnom stanovisku podobné obvinenia odmieta, zdôrazňuje naopak, že používa vysoko sofistikované mechanizmy, ktoré majú zneužitiu burzy na podobné účely zabrániť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP