Tím výskumníkov z Inštitútu technologických vied na univerzite vo Wu-chane vyvinul motor, ktorý funguje bez potreby spaľovania fosílnych palív. Lietadlá by s ním boli schopné lietať iba pomocou elektrickej energie a vzduchu okolo nich, píše Futurism.

Odrazový mostík pre lietanie bez fosílnych palív

Ľudia sú už dlhé roky závislí od fosílnych palív ako svojho primárneho zdroja energie, čo sa odzrkadľuje najmä v doprave.

Ich spaľovanie je však dlhodobo neudržateľné a vedie k postupnej devastácii životného prostredia a vedci sa tak už dlhé roky snažia prísť na to, ako od nich spôsoby našej prepravy odbremeniť.

Ako upozornil portál Eurek Alert, technici z Inštitútu technologických vied vo Wu-chane najnovšie zaujali prototypom zariadenia, ktoré je schopné stláčať vzduch okolo seba a ionizovať ho mikrovlnami, čím vytvára plazmu, ktorá ho poháňa dopredu.

Tento nový motor by sa tak mohol stať odrazovým mostíkom pre uhlíkovo neutrálnu leteckú dopravu.

„Motiváciou našej práce je pomôcť vyriešiť problémy globálneho otepľovania spôsobené tým, že ľudia používajú spaľovacie motory na pohon strojov, ako sú autá a lietadlá. Naše zariadenie žiadne fosílne palivo nepotrebuje a môže byť preto potenciálne životaschopnou alternatívou k bežnému prúdovému motoru.“, uviedol jeden z autorov, Jau Tang. 

Zobraziť celú galériu (3)
Schéma zariadenia a zobrazenie plazmového lúča pri rôznych mikrovlnných výkonoch / Zdroj: Jau Tang, Jun Li

Prototyp bol pri testoch schopný zdvihnúť oceľovú guľu s hmotnosťou 1 kg nad špeciálnu trubicu s priemerom 24 milimetrov, kde sa stlačený vzduch premieňa na prúd plazmy prostredníctvom mikrovlnnej ionizačnej komory.

Zodpovedajúci ťah je podľa vedcov porovnateľný s prúdovým motorom komerčného lietadla. Vedci teraz pracujú na zvýšení účinnosti tohto zariadenia a konštrukciu chcú dotiahnuť až na veľkosť klasických lietadlových trysiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom