Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z výskumného ústavu Scripps Research skúmali protilátku CR3022, izolovanú z pacienta nakazeného vírusom SARS. Táto protilátka sa naviazala v prípade SARS-CoV-2 na rovnaké miesto vírusu, ktoré naznačuje jeho možnú Achillovu pätu.

Vedci podľa informácií z portálu San Diego Union-Tribune pravdepodobne narazili na slabinu koronavírusu SARS-CoV-2. Vedecký pracovníci naprieč celým svetom aktívne pracujú na hľadaní vakcín a liekov voči koronavírusu spôsobujúcemu ochorenie Covid-19. Pri svojej práci musia zdolávať množstvo výziev a prekážok, no zdá sa, že výskumný ústav Scripps Research im v tejto práci môže významne pomôcť.

Miesto, ktoré by mohlo byť Achillovou pätou koronavírusu

Vedci z Scripps Research totižto nedávno publikovali v žurnále Science nový objav, ktorý zahŕňa protilátku známu ako CR3022. Ako uvádzajú v štúdii a na webe, tá bola izolovaná ešte v roku 2006 farmaceutickou spoločnosťou Crucell Holland B.V. v Holandsku z pacienta nakazeného koronavírusom SARS.

Tím vedený hlavným autorom štúdie, Dr. Ianom Wilsonom, využil svoje odborné znalosti v oblasti štrukturálneho mapovania na určenie toho, ako sa táto protilátka viazala na koronavírus SARS-CoV-2. Vedci zistili, že protilátka sa naviazala na takmer rovnaké miesto v novom koronavíruse ako v prípade koronavírusu SARS.

Zobraziť celú galériu (2)
Relatívne väzbové miesto protilátky CR3022 vzhľadom na ľudský receptor ACE2 a ďalšie monoklonálne protilátky receptorov viažúcich doménu RBD vírusu SARS-CoV. Receptor ACE2 je na obrázku zafarbená na zeleno, RBD vo svetlošedej a protilátka CR3022 v žltej farbe. Zdroj: Science

Protilátka CR3022 však koronavírus nezabíja ani nelikviduje. Tým, že sa naviazala na takmer totožné miesto v koronavíruse môže pomôcť vedcom identifikovať primárne ciele, na ktoré svoje novo-vyvinuté lieky a vakcíny orientujú. Doktor Wilsom preto v súvislosti s nájdením tohto miesta vyhlásil, že by mohlo ísť o „Achillovu pätu“ koronavírusu.

Zobraziť celú galériu (2)
Protilátka CR3022. Zdroj: Meng Yuan a Nicholas Wu/Wilson lab.

„Tento vysoký stupeň podobnosti znamená, že táto oblasť vírusu má dôležitú funkciu, ktorá by sa stratila, ak by významne zmutovala,“ uviedol tím vo svojom vyhlásení. Spoluautor štúdie, Meng Yuan, v tejto súvislosti poznamenal: „Zistili sme, že táto oblasť sa zvyčajne skrýva vo vnútri vírusu a je vystavená len vtedy, keď táto časť vírusu zmení svoju štruktúru, ako by to bolo pri prirodzenej infekcii.“

Hľadajú sa dobrovoľníci medzi vyzdravenými pacientami

Vedci sa teraz zamerajú na hľadanie protilátok, ktoré dokážu lepšie zacieliť na možnú zraniteľnú oblasť koronavírusu. Inštitút preto hľadá pomoc verejnosti a ľudí, ktorí sa z nákazy COVID-19 vyzdraveli, a boli by boli ochotní darovať svoju krv. Odobrané vzorky krvi by mohli byť následne užitočné pri hľadaní potenciálne účinných protilátok.

Všetci ľudia majú päť základných typov protilátok. Medzi týmito skupinami je však veľká variabilita. Vedci ale hľadajú tie, ktoré sú najvhodnejšie na identifikáciu a neutralizáciu vírusu. Tím vedcov tak čaká ešte mnoho práce a preto dúfame, rovnako ako v prípade iných iniciatív, že budú úspešný.

„Našim konečným cieľom je získať štrukturálne informácie o protilátkach a ich väzobných miestach a použiť ich ako vodítko pre návrh vakcíny proti SARS-CoV-2, tak ako to urobilo naše laboratórium s chrípkou a HIV,“ uviedol spoluautor štúdie, Nicholas Wu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú