Dve nové planéty s názvom Teegarden b a Teegarden c objavili vedci zo španielskeho observatória Calar Alto. Tieto dve planéty sú od nás vzdialené iba 12,5 svetelných rokov, čo je vo vesmírnom merítku malá vzdialenosť.

Planéty obiehajúce okolo hviezdy Teegarden majú podľa vedcov veľmi veľkú pravdepodobnosť toho, že sa na nich nachádza voda v kvapalnej podobe, informuje portál Space. Obe planéty sa totižto nachádzajú v takzvanej dokonalej zóne, čo je ideálna vzdialenosť planéty od hviezdy na to, aby sa na nej mohla vyskytovať voda.

Keďže sú však obe tieto hviezdy vzdialené zhruba 10 biliónov kilometrov od Zeme, všetky informácie sú zatiaľ len odhady vedcov a bude potrebné ich poriadne preskúmať.

Ako však informuje portál Futurism, práve planéta Teegarden b získala v indexe podobnosti Zeme skóre 0.94, čo je perfektný výsledok, pretože maximálny možný počet bodov je 1.0. Čo vedcov možno mierne znepokojuje, je rýchlosť obehu týchto dvoch planét okolo hviezdy Teegarden.

Jedno otočenie im trvá 6, respektíve 11 pozemských dní, čo je veľmi málo. Tento jav je však údajne spôsobený veľkosťou hviezdy Teegarden, ktorá predstavuje len jednu desatinu veľkosti nášho Slnka, takže sa považuje za trpaslíka medzi hviezdami. Obehy okolo nej sú preto oveľa kratšie, ako obehy planét okolo Slnka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom