Do Európy dorazila víchrica Sabine, na britských ostrovoch nazývaná Ciara. Leteckej spoločnosti British Airways sa aj vďaka nej podarilo prekonať rekord subsonických lietadiel na trase New York – Londýn o viac ako 15 minút, informuje Telegraph.

4 hodiny a 56 minút. Presne toľko trval let BA112 prevádzkovaný spoločnosťou British Airways z newyorského letiska JFK smerujúci na letisko Heatrow v Londýne. V letovom poriadku sa podľa Flightradar24 uvádza dĺžka letu 6 hodín a 55 minút.

Screenshot/Flightradar24

Ako informuje BBC, doteraz najrýchlejší zaznamenaný let na tejto trase držala nórska letecká spoločnosť Norwegian s časom 5 hodín a 13 minút. Letecký konzultant a bývalý pilot British Airways, Alastair Rosenschein, uviedol, že let dosiahol „fenomenálnu rýchlosť“.

Lietadlo Boeing 747-436, ktoré obsluhovalo túto linku, dosiahlo najvyššiu rýchlosť až 1 327 km/h. Napriek tomu, že lietadlo letelo rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, nebola prekonaná zvuková bariéra. Lietadlu pomáhal rýchlo prúdiaci vzduch, ktorý dosahoval miestami viac ako 418 km/h.

Nejednalo sa však o úplne najrýchlejší let. Rekord totiž stále drží nadzvukové lietadlo Concorde, ktorému na to vo februári 1996 stačili iba som 2 hodiny 52 minút a 59 sekúnd. Oficiálne Concord skončil s prevádzkou v roku 2003.

Rekordný však bol aj let z Bostonu do Londýna, ktorý trval 4 hodiny a 48 minút. Prúdenie vetra, ktoré síce pomáha všetkým letom smerom na východ, musia prekonávať lietadlá smerujúce do Ameriky. Aj keď volia severnú trasu, cesta do New Yorku im trvá okolo 7,5 hodiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom