Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ropný gigant Shell sa pripravuje na stavbu doteraz najväčšej továrne na produkciu ekologického vodíka v Európe, informuje portál CNBC. Každý deň chce vyrobiť desiatky ton tohto paliva aj napriek neistote, ktorá v oblasti vodíkových elektromobilov panuje. Práve takto však môže zmiznúť.

Tisícky ton ročne

Továreň s výkonom 200 MW má vyrásť v holandskom Rotterdame už čoskoro a začne fungovať v roku 2025, pričom spoločnosť očakáva dennú produkciu až 60 000 kg ekologicky vyrobeného vodíka denne, píše Shell v tlačovej správe. Zároveň dodáva, že má takéto paliva zohrávať dôležitú úlohu v budúcnosti obnoviteľnej energetiky a dekarbonizácii komerčnej cestnej dopravy.

Práve v tejto oblasti mali totiž vodíkové autá problém a často poskytovali len minimálne zníženie emisií v porovnaní s autami so spaľovacími motormi. Problém je totiž aj naďalej ten, že je väčšina vodíka vyrábaná za pomoci fosílnych palív a za prítomnosti silnej produkcie skleníkových plynov.

Freepik

Továreň má poháňať veterná farme neďaleko pobrežia, ktorú takisto čiastočne vlastní Shell a zabezpečí spotrebu nízkouhlíkovej elektrickej energie. Ani táto veterná farma však zatiaľ nie je hotová a v roku 2023 vojde do plnej prevádzky.

Dosiahne výkon až 759 MW a pomôže spoločnosti Shell stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2050 tak, ako to plánuje. Keď sa však Shell naposledy pokúsil o ekologický projekt, vtedy v podobe zachytávania CO2, prišlo sa na to, že zariadenie ho v skutočnosti vyprodukuje oveľa viac než dokáže zachytiť.

Vodík pre výrobu fosílnych palív

Projekt znie síce krásne a zelene, nie je to však tak jednoduché. Takto vyrobený vodík totiž nebude použitý pre vodíkové elektromobily. Miesto toho ho Shell dodá neďalekým továrňam, ktoré produkujú fosílne palivá ako je benzín či nafta, vysvetľuje Quartz.

Aj keď teda tento projekt zásadne pomôže v znížení celkových emisií spoločnosti Shell, poukazuje tiež na konflikty záujmov – najväčšia fabrika na výrobu zeleného vodíka bude poháňať produkciu tých najmenej ekologických substancií.

Tak či onak sa ale jedná o zásadný krok vpred a Shell nie je ekologickým riešeniam úplne cudzia – na elektrické nabíjačky pre elektromobily sa chystá postupne pretransformovať množstvo svojich čerpacích staníc.

Shell

Je ale tiež nutné dodať, že tieto rozhodnutia ropných gigantov sú motivované primárne vidinou zisku a udržania sa na trhu, nie dobrými úmyslami. K obnoviteľným zdrojom sa začína prikláňať aj ďalší ropný gigant BP, ktorý podľa CNBC získal 40,5 % podiel vo vodíkovom projekte pre Austráliu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú