Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už aj ropný gigant Shell začal spúšťať svoje komplexy pre odoberanie CO2 z atmosféry.

Na papieri znie tento “Carbon Capture”. program nádejne a má potenciál skutočne vyvážiť emisie vyprodukované pri iných činnostiach. Vedci však na základe svojich najnovších výpočtov úplne nesúhlasia, informuje Interesting Engineering.

Mýli sa alebo úmyselne klame?

Podľa najnovšej štúdie ľudsko-právnej organizácie Global Witness továreň Shell, ktorú firma otvorila v roku 2015, vyprodukuje každoročne približne toľko uhlíkových emisií, čo 1,2 milióna benzínových áut.

Jedná sa o jej kanadskú rafinériu v Alberte, ktorá vyrába vodík pre neskoršie priemyselné použitie pri ťažbe, pri čom pochopiteľne vypúšťa nemálo ton CO2. Pri fabrike však zároveň pokrstili vôbec prvý zachytávač a sklad uhlíkových emisií svojho druhu. Tu prichádza jeden zásadný háčik.

Celý komplex síce zabránil vypusteniu 5 miliónov ton CO, vyprodukoval ho však až 7,5 miliónov ton, píše CNBC.

Shell Global

Pôvodné výpočty totiž nezahŕňali emisie celého komplexu a do atmosféry tak vypustil oveľa viac emisií, než dokázal zachytiť. Nejde však len o emisie oxidu uhličitého, ale do značnej miery napríklad aj metánu, ktorý je počas prvých dvoch desaťročí svojho pobytu v atmosfére až 80-násobne horší, než CO2.

Dostávajú za to poriadne dotácie

Na základe výpočtov tak vedci tvrdia, že továreň v skutočnosti zachytila len 48 % svojich emisií, v prípade započítaní emisií všetkých plynov dokonca len 39 % – ropný gigant Shell, ktorý sa začína angažovať aj v oblasti elektrických nabíjačiek pre elektromobily, ale pôvodne vyhlásil zachytávanie až 90 % škodlivých plynov.

Azda najhoršie na tom celom je, že ropní giganti, ktorí spôsobujú ohromné znečistenie planéty, dostávajú na takéto projekty štedré dotácie. V tomto prípade sa vyšplhala cena projektu na 1 miliardu amerických dolárov a vláda, teda občania, zaplatili až závratných 654 miliónov $ z tejto sumy.

Shell

Shell na pochybnosti odpovedal prevažne anekdoticky. Hovorca však podotkol, že sa jedná o starší predvádzací projekt a nové továrne, ako napríklad pripravovaná Polaris, dokážu eliminovať až spomínaných 90 % svojich emisií. A podľa nedávneho rozhodnutia súdu spoločnosti nič iné neostáva.

Odborníci sú proti

Podobné technológie sú síce užitočné a ich význam nie je zanedbateľný, avšak vedci to rozhodne nechcú preháňať.

Ani takýto systém zachytávania emisií však nie je riešením na všetko a odborníci spísali list kanadskej vláde, v ktorej žiadajú, aby neodmeňovala spoločnosti využívajúce technológie na zachytávanie uhlíka.

„Sme hlboko znepokojení vládnym návrhom predstaviť nový investičný daňový kredit pre zachytávanie uhlíka, uskladnenie a využitie. V najlepšom prípade zabráni nejakému oxidu uhličitému zo znečisťujúcich dosiahnuť atmosféru, nie je to však technológie pre záporné emisie,“ vysvetľujú v liste.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú