Ropný gigant Shell sa začal zmierovať s realitou meniaceho sa trhu a uchyľuje sa ku kroku, ktorý sa očakával už dlhšiu dobu. V Spojenom kráľovstve začína premieňať klasické čerpacie stanice pre benzínové a naftové autá na nabíjačky pre elektromobily, informuje InsideEVs.

Predaje rastú, musí aj infraštruktúra

Ako píše vo svojej tlačovej správe priamo Shell, počet automobilov s nízkymi emisiami na britských cestách narástol v priebehu desaťročia až o 3 000 %. Teraz ich tam jazdí vyše 317 000, pričom trend je jasný. Podľa BusinessGreen majú predaje elektromobilov narásť v tomto roku až dvojnásobne a je preto nutné konať aj v oblasti infraštruktúry.

Shell

Shell má v Spojenom kráľovstve už dnes takmer 8 000 nabíjacích bodov, vrátane rýchlonabíjačiek Shell Recharge. Pre rozšírenie tejto kľúčovej infraštruktúra a, pochopiteľne, aj navýšenie ziskov, otvárajú v Spojenom kráľovstve vôbec prvé stredisko pre nabíjanie elektrických áut.

To vznikne vo Fulhame – centre Londýna, kde naň prekonvertujú klasickú čerpaciu stanicu. Stredisko poskytne 10 rýchlych nabíjacích bodov s vysokým výkonom 175 kW, ktoré dokážu nabiť typický elektromobil z 0 % na 80 % len v priebehu 30 minút.

Stanica, ako sa patrí

Vodičom elektrických vozidiel poskytne toto malé stredisko aj pohodlnú kaviareň či obchod reťazca Little Waitrose & Partners. Zabezpečí komfort, možnosť oddychu a podobne. Vlastnú nabíjačku spustil Shell už aj na Slovensku, jej umiestnenie je však nezmyselné.

Shell tiež sľubuje udržateľný dizajn celej stanice, ktorú chcú postaviť prevažne z dreva. Strecha bude vybavená solárnymi panelmi, ktoré majú produkovať elektrickú energiu priamo pre stanicu. K jej otvoreniu má pritom dôjsť už začiatkom tohto roka.

Shell

Ropný gigant si zrejme všimol veľkú dieru na trhu, ktorou je práve takáto infraštruktúra. Okrem množstva elektromobilov na cestách totiž existuje ešte väčšie množstvo potenciálnych záujemcov o elektromobilitu, ktorých však odrádza práve chýbajúca sieť nabíjačiek, píše EVANNEX. Shell ako ropný gigant môže využiť už existujúcu sieť svojich pozemkov a budov.

Intenzívne napredujú

Ako sme sa navyše dozvedeli len nedávno, v Spojenom kráľovstve prešiel nový zákon, podľa ktorého nemôžu byť nové domy stavané bez nabíjačiek pre elektromobily. Nariadenie sa pritom týka napríklad aj supermarketov či pracovísk, ktoré prechádzajú väčšou rekonštrukciou.

Shell nie je v oblasti elektromobility žiadny nováčik, o čom svedčí okrem množstva prevádzkovaných nabíjačiek aj partnerstvo, ktoré tento ropný gigant uzavrel s čínskym výrobcom elektromobilov NIO. Spolu chcú tieto spoločnosti vybudovať novú sieť nielen nabíjačiek, ale tiež staníc na výmenu batérií.

Možno nie tak vysokým tempom, no infraštruktúra pre novú formu dopravy pomaly rastie aj na Slovensku. Azda najrýchlejšie to robí sieť GreenWay, ktorá u nás buduje každoročne desiatky takýchto nabíjacích bodov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP