Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Meta, predtým známa ako Facebook, zmenila svoj názov aj kvôli tomu, že už nechcela byť videná len ako „modrá sociálna sieť“.

Chce ponúkať oveľa viac možností a služieb, na čele s revolučne znejúcim Metaverse. Ten je ale v aktuálnom stave zrelý na uterák. Na tému upozornil portál Futurism.

Metaverse sa zmieta v problémoch

Materská spoločnosť známych sociálnych sietí na príkaz Marka Zuckerberga naliala miliardy dolárov do virtuálneho priestoru Horizon Worlds (bezplatná aplikácia s integrovaným systémom na vývoj vlastných virtuálnych svetov) a headsetu Quest, predtým známeho pod názvom Oculus. Namiesto pocty ale metaverzum zožalo iba posmech.

Avatár Marka Zuckerberga
Avatár Marka Zuckerberga v Horizon Worlds. Facebook / Mark Zuckerberg

Začiatkom roka zostalo mnoho ľudí zaskočených po tom, ako sa renomovaný profesor marketingu Scott Galloway v podcaste Pivot ostro vyjadril na adresu tohto ambiciózne projektu. Galloway si rozhodne servítku pred ústa nedával a metaverzum prirovnal k horiacemu vrecku výkalov.

Vyzerá to ale tak, že tento výrok nemusí mať ďaleko od pravdy. Ako totiž píše The Verge, zatiaľ nosný projekt metaverza s názvom Horizon Worlds má toľko chýb a problémov, že sa ho stránia, respektíve sa v ňom nezdržujú ani samotní vývojári.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Šéf slovenskej firmy hovorí o tom, ako sa ti bude žiť v Metaverse a svete ovládanom Facebookom

Podľa zdrojov portálu The Verge, viceprezident Meta pre metaverzum Vishal Shah v internom obežníku ešte 17. septembra oznámil, že tím pracujúci na jeho vývoji bude po zvyšok tohto roka pracovať výhradne na odstraňovaní chýb. Tých je podľa všetkého neúrekom od nízkej kvality tohto produktu, cez problémy s výkonom, až po problémy so stabilitou. Shah tiež odmieta v takomto stave Horizon Worlds sprístupniť pre širšie publikum používateľov.

Odmietajú v ňom tráviť čas

Vzhľadom na to, že metaverzum malo byť ďalším dôležitým míľnikom virtuálneho sveta, tieto správy nevyznievajú príliš pozitívne. Navyše, v inej správe, ktorá ilustrovala aktuálny stav zmieňovaného projektu, Shah v podstate peknými slovami a okľukou opísal, že Horizon Worlds má od dokonalosti poriadne ďaleko a tvorcovia a testeri sa stretávajú s mnohými problémami.

Mark Zuckerberg
Takto by metaverzum malo vyzerať. Facebook / Mark Zuckerberg

Tie sú natoľko vážne a otravné, že ani ľudia pracujúci na tomto projekte v Horizon Worlds netrávia toľko času, koľko by mali. Shah sa preto kriticky pýta, prečo je tak, a prečo ľudia nemajú radi produkt, ktorý sami vytvorili.

„Pravou je, že ako ho nemáte radi, ako môžete očakávať, že ho budú milovať naši používatelia?“ 

Hoci Meta popracovala na realistickosti avatarov, Horizon Worlds sa kvalitou ani grafickýcm spracovaním zatiaľ na svojich konkurentov ani zďaleka nechytá. V momentálnom stave je totiž príliš „neohrabaný“ na to, aby zaujal cieľovú skupinu spoločnosti Meta (teda dnešných používateľov Facebooku). Zuckerberg však na Facebooku ešte v auguste prislúbil veľké grafické vylepšenia.

V minulosti sa ukázali problémové aj financie, keďže Reality Labs, dcérska spoločnosť Meta, ktorá headsety a techniku vyrába, dokázala zvýšiť tržby z 1 miliardy amerických dolárov na 2 miliardy, no aby to dokázali, potrebovali minúť až 10 miliárd.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú