Nedávna zmena názvu spoločnosti Facebook na Meta má nečakané následky. Vlastne, vzhľadom na obrovský počet firiem, ktoré všade po svete existujú, možno až tak nečakané nie sú.

Ako informuje Business Insider, Mark Zuckerberg ako CEO sa rozhodol meno zmeniť vo svetle toho, že Facebook už nechce byť len známou modrou sociálnou sieťou, ale chce ponúkať oveľa viac možností a služieb, na čele s revolučne znejúcim Metaverse, o ktorom sme sa už dozvedeli prvé podrobnosti aj na videu.

NEPREHLIADNI:
PRVÉ VIDEO: Facebook je zastaralý, takto budeme komunikovať už čoskoro. Zuckerberg konečne ukázal Metaverse

Meta už existuje

Z Facebooku (ako firmy) je dnes Meta. Problémom je, že kdesi v Arizone existuje startup s menom Meta PC, ktorý založil muž menom Zach Shutt a meno svojej firmy zároveň vlastní aj v podobe trademarku, teda klasickej ochrannej známky.

Business Insider vypátral, že na príslušnom úrade v USA skutočne existuje podobný záznam a Shutt meno Meta používa minimálne od novembra 2020, teda už vyše roka. Jeho firma predáva počítače a hardvérové komponenty, žiadny technologický jednorožec s miliardovými tržbami to však nie je, vďaka čomu zrejme unikol zamestnancom Facebooku, či priamo Zuckerbergovi v rešerši možných nových názvov.

United States Patent and Trademark Office

Situácia nie je úplne jednoznačná, Meta (tá Zacha Shutta) totiž o registráciu známky požiadala len v auguste tohto roka, čo však stále bolo minimálne dva mesiace pred veľkolepým oznámením plánov Facebooku na svoj rebranding.

A naopak, značku Meta už v určitom zmysle vlastní neziskovka Chan Zuckerberg Initiative, konkrétne od roku 2018. Názov by teda mohol mať Zuckerberg „doma“, neziskovku totiž vlastní on a jeho manželka Priscilla Chanová.

Ako fungujú ochranné známky

Žiadosť na ochrannú známku zo strany Meta PC aj Meta (Facebooku) navyše stále nie je úradom schválená, ide iba o zaregistrované podania. Proces tiež nefunguje tak, že ak jedna firma slovné spojenie vlastní, žiadna iná ho nemôže používať.

Rozhodujúci je fakt, či spoločnosti podnikajú v rovnakom odvetví. Nemôžeš tak mať dva operačné systémy Android, ale niekto iný si môže registrovať napr. vysávač alebo robota s rovnakým menom.

Zach Shutt však vraj už cíti príležitosť a po vzore patentových trollov Zuckerbergovi údajne práva na ochrannú známku ponúka za 20 miliónov dolárov, špekuluje bulvár TMZ. Nejde však o oficiálne potvrdenú informáciu. Meta PC si z Facebooku zatiaľ iba strieľa na Twitteri.

Takmer sa nechce veriť, že by firma, akou je bývalý Facebook, zmenu mena po právnej stránke podcenila. Je tiež možné, že pár miliónov na silové riešenie a kúpu známok rada obetuje.

Šokujúco však vyznieva informácia, že Zuckerbergova Meta napríklad nemôže na Instagrame použiť nick @meta. Je totiž obsadený neznámym motocyklovým časopisom, gigant tak musel presedlať na účet @wearemeta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú