Podľa ministra umelej inteligencie Spojených arabských emirátov by mali byť vytvorené nové zákony pre virtuálny svet. Tie by mali zabrániť v páchaní závažných zločinov a vrážd v metaverze. Na tému upozornil portál CNBC.

Vražda vo virtuálnom svete

Ako píše portál IFLScience, túto a mnohé ďalšie témy riešili svetoví lídri a šéfovia veľkých technologických spoločností počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre, ktoré sa odohralo minulý týždeň vo švajčiarskom Davose.

Hoci do virtuálneho sveta Metaverse sa ešte tak skoro neponoríme, už teraz mnoho ľudí a spoločností z celého sveta o túto technológiu prejavuje intenzívny záujem. Niektoré chcú dokonca do virtuálnej sociálnej siete dodať digitálnych ľudí, ktorí sa stanú našimi sluhami.

S vývojom realistivckého 3D virtuálneho sveta však prichádzajú aj obavy. Niektorí si totiž myslia, že skutky, ktoré ľudia páchajú vo fyzickom svete, môžu preniesť aj do metaverza, prípadne naopak. Jednou z možných obáv je preto napríklad „terorizovanie“ ľudí vo virtuálnej realite, vrátane virtuálnych vrážd, napadnutí či obťažovania, ktoré by mohli mať výrazný dopad na psychický stav človeka takto postihnutého človeka na druhej strane displeja či virtuálnych okuliarov.

„Ak vám pošlem textovú správu cez WhatsApp, je to stále len text. Môže vás to síce do určitej miery obťažovať, avšak nie až tak, aby vám to spôsobilo PTSD (posttraumatická stresová porucha, poz. red),“ nazdáva Omar Sultan Al Olama, Minister umelej inteligencie Spojených arabských emirátov.

Na rozdiel od takýchto textových správ však bude, podľa Olama, metaverzum nesmierne realistický svet, takže ak ťa tam niekto „zabije“, alebo privedie niektoré neželané činnosti do extrému, je možné, že tieto následky budú omnoho vážnejšie.

NEPREHLIADNI:
Reklamný mág vidí budúcnosť Facebooku čierno: Metaverse je “horiace vrece výkalov”

Takéto extréme správanie by podľa Olama nemalo zostať bez povšimnutia a ban z danej sociálnej siete nemusí byť konečné a dostatočné riešenie. V dôsledku toho vyzval Medzinárodnú telekomunikačnú úniu a OSN, aby stanovili nové medzinárodné bezpečnostné normy platné pre metaverzum. Tie by používatelia jednoducho museli dodržiavať bez ohľadu na to, kde sa fyzicky nachádzajú.

Hoci svet Metaverse má ešte od svojej finálnej podoby poriadne ďaleko a existuje hneď niekoľko firiem naraz, ktoré vyvíjajú vlastné nezávislé svety, spoločnosti ako Meta a Epic Games už teraz do týchto projektov nalievajú miliardy dolárov. Síce s istotou zatiaľ nikto nevie povedať, ako tento virtuálny svet bude presne vyzerať, všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o svet plný rôznych platforiem, ktoré budú mať vlastné pravidlá, normy a kultúru. Jednotlivé platformy potom budú musieť niesť zodpovednosť za (ne)dodržiavanie stanovených pravidiel.

Unsplash/Oculus/YouTube

S Olamom súhlasilo viacero expertov, ktorí taktiež uviedli, že svet Metaverse rozhodne potrebuje medzinárodné štandardy, ktoré ho udržia bezpečné. Internet však dnes volá po masívnej decentralizácii, je teda pomerne ťažké si prestaviť, že by všetky metaverzá tieto pravidlá dobrovoľne rešpektovali.

Budú aj metaverzá bez pravidiel?

Odborníci sa okrem bezpečnosti venovali aj problematike financií. Hlavný produktový riaditeľ spoločnosti Meta, Chris Cox, uviedol, že spoločnosť bude generovať príjmy v metaverze najmä prostredníctvom reklám, čo sa väčšine zúčastnených príliš nepozdávalo. Americký podnikateľ a zakladateľ  platformy Second Life Philip Rosedale jasne uviedol, že metaverzum by jednoznačne malo byť bez reklám a firma by zisky mala generovať prostredníctvom finančných transakcií.

Ako napokon bude tento virtuálny svet vyzerať a ako ľudia v ňom budú dodržiavať pravidlá, zrejme ukáže až čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP